| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Are vreo legătură diabetul cu dulciurile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Da, diabetul zaharat vine de la tot ce e dulce altfel nu se numea asa. Si stresul e un factor de risc. Daca nu era zaharat era diabet de alt tip

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Diabetul este o boală autoimună o dezvolti tu ea nu se face de la dulciuri, diabetul poate fi mostenit genetic sau il poti face in urma unui șoc sau pe sistem nervos, este adevarat ca odata ce ai diabet si maninci dulce creste glicemia deoarece pancreasul fiind afectat el numai poate furniza insulină, si atunci trebuie sa i ei medicamente care reduc glicemia sau chiar insulina injectabilă. Unii i au si pastile si fac si insulină toata viata.

| RAY a răspuns:

In primul rand exista doua tipuri de diabet
1, il dobandesti genetic sau pe baza de stres =pancreasul numai da insulina, desi toata faci te injectezi
2, il dobandesti tot genetc,stres,obezitate, lipsa somnului, bauturi ca cola,sprite,fanta,dulciuri

e dulciurile nu pot cauza diabetul, pot cauza obezitate, iar cei obezi sau supraponderali au glicemi mai mari =adica sunt pre-diabetici

lipsa somnului duce la diabet, obezitate, lipsa auto controlului, deci trebuie sa dormim intre
7-9 ore pe noapte

| RAY a răspuns:

CristiDinBucuresti vorbeste despre tip 1 in tip 2 pancreasul da insulina dar celule nu se pot folosi de ea, practic celule tau opun rezisdenta, ramane zahar in sange care se transforma in grasimi care infund artele =te pomenesti cu un infart

| LPCTSTR a răspuns:

Ce tip de diabet pui in cauza?

| aXy99 a răspuns:

Nu s-a putut demonstra nicio relatie de cauzalitate intre cele doua.

| alina2k18 a răspuns:

Nu, atat timp cat esti normoponderal, mananci variat, stai bine cu tensiunea arteriala, faci miscare si nu esti surmenat psihic.

| JicaContra a răspuns:

Lal, EVIDENT
diabetul de tip 2 se face din cauza dulciurilor

| Tian44 a răspuns:

Da, cand mananci zahar, e nevoie de insulina sa se reduca nivelul de zahar din organism, asa ca daca mananci prea multe dulciuri poti sa ai deficit de insulina sau chiar sa ramai fara. Deci trebuie sa ai grija la alimentatie. Zahar se gaseste in multe alimente (cum ar fi marul) poti manca 38 de grame de zahar pe zi, orice exces te poate afecta.

| VasileEmilia a răspuns (pentru Tian44):

Nu este *zahar* in organism, ci glucoza in sange

| Tian44 a răspuns:

Hmm ai dreptate, nu stiu destule inca happy