| anonim_4396 a întrebat:

Exista vreo legatura intre hipoacuzie si diabetul zaharat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
doiny
| doiny a răspuns:

Diabetul zaharat este una dintre afectiunile care nu afecteaza in mod direct urechea, dar ar putea determina pierderea auzului. Acest lucru s-ar putea realiza prin scaderea fluxului sanguin de la nivelulu urechii interne sau al unor zone corticale care controleaza auzul - manifestare intalnita in cadrul acestei boli.

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Singura la care ma pot gandi este ca diabetul afecteaza nervii (neuropatia diabetica) si daca este prins si nervul acustic, poate aparea hipoacuzia.