| Sunshinee a întrebat:

As avea nevoie de putin ajutor. Ultima oara mi-a venit ciclul pe data de 16 martie. La o saptamana, pe 23, am facut sex protejat si partenerul meu nu isi amineste sa fi fost vreo problema cu prezervativul. In ultima jumatate de an menstruatia mea a venit mereu mai devreme cu o saptamana. Acum suntem in 13 si inca nu mi-a venit. Mai mult, imi simt corpul ciudat. Ma dor sanii, burta si spatele exact ca inainte de menstruatie si cu toate astea, ea intarzie sa apara. Ma gandesc ca poate fi si din cauza stresului (am BAC anul acesta) sau a faptului ca am slabit mult in ultimul timp. Nu stiu. exista vreo sansa sa fi ramas insarcinata? Adica..simptomele se resimt atat de repede? Astept un raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Uita de mica regula care se instaurase si asteapta data de 16 aprilie,daca intarzie,ia un test de sarcina,desi banuiesc ca ai o dereglare hormonala,din moment ce v-ati protejat si nu au fost "accidente".
Activitatea hormonala a fiecarui organism e influentata de cele mai ciudate lucruri,daca te-ai obosit fizic sau intelectual,daca te-ai suparat/stresat,daca ti-ai schimbat obiceiurile alimentare sau faci o dieta,daca ai facut vreun tratament cu antibiotice in ultima vreme,vezi,deci,cat este de usor de influentat!
Incearca sa iti stapanesti emotiile si stresul ca sa nu ii dai noi motive sa intarzie si mai mult.
Oricum din ce ne descrii,simptomele par mai mult de menstra incipienta,decat de sarcina, singurul simptom comun ar fi sanii, dar spatele si burta nu "dor" la sarcina, numai la menstruatie.
Gaseste modul sa-ti ocupi mintea cu altceva si asteapta cu rabdare, din ceea ce ai postat nu ai motive de neliniste!

15 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
nici Pastele nu cade in aceeasi zi din an, se schimba, si data CM se modifica, mai ales cand exista stres/viata sexuala. dupa 14 zile de la ultimul contact iti poti face un test de sarcina, durerile tale pot fi cauzate de aparitia CM, ori chiar ar exista o suspiciune de sarcina, dar daca totul a fost ok si nu au fost probleme, cred ca sunt ceva dereglari, poate fi si o raceala.
O zi frumoasa sa aihappy

| mona a răspuns:

Nu esti insarcinata, iti va veni menstruatia...vei vedea

| Sunshinee explică:

Multumesc mult de tot pentru raspunsuri! Mi-a venit, probabil era doar o dereglare.

| mimiwewem a răspuns:

Bună.Nu poți rămâne.Te dor toate astea că trebuie să-ți vină. Stai liniștită.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din moment ce ai făcut sex PROTEJAT ( cu prezervativ ), NU ai cum să rămâi însărcinată DACĂ acel prezervativ NU s-a rupt.

Întârzierea menstrei poate avea una din cele 2 cauze amintite de tine, sau alte cauze...

Oricum, din moment ce ai acele dureri ( "Ma dor sanii, burta si spatele" ), acestea pot reprezenta simptome premenstruale, care apar cu 3-7 zile ( sau mai RAR, chiar cu 10 zile ) ÎNAINTE de a veni menstra - deci, e posibil ca în următoarele zile să-ţi vină menstruaţia!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

De asemenea, semnele de sarcină NU apar aşa de repede : ele apar DOAR din a 2-a lună de sarcină ( dacă apar ), iar primul semn este întârzierea/LIPSA menstrei ( dacă nu apare "ciclu peste sarcină" ).

Cea mai SIGURĂ metodă contraceptivă este folosirea prezervativului, deoarece are DUBLU rol : previne o eventuală sarcină, DAR previne şi infectarea cu diverse boli cu transmitere sexuală ( BTS ) – la o utilizare CORECTĂ!

De aceea, recomand NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin umplere cu apă ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99-100 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Să folosiţi prezervativ cu spermicid - chiar dacă se rupe, NU trebuie să disperi, deoarece este lubrefiat/tratat cu o substanţă spermicidă ( cu rol de distrugere a spermatozoizilor ) care va distruge eventualii spermatozoizi care ajung în vagin!

Sau să foloseşti un prezervativ simplu marca DUREX Extra Strength-strong sau Durex Extra Safe ( sunt puţin mai groase ) + un lubrifiant spermicid - acţiunea contraceptivă este aceeaşi ( deci ai DUBLĂ "protecţie" )!

Dacă îţi cunoşti datele ciclului pe ultimele 6 luni ( cel puţin ) poţi să-ţi calculezi : când are loc ovulaţia, perioada cu fertilitate „ridicată" şi data următoarei menstruaţii – folosind „metoda calendarului"!

Un ciclu menstrual este perioada care ÎNCEPE cu PRIMA zi de ciclu ( inclusiv acele zile de menstruaţie ) şi PÂNĂ în prima zi de menstruaţie din ciclul următor - dar fără acea zi, deoarece ea intră la calculul lunii următoare!

Vorbim despre ciclu menstrual REGULAT dacă timp de cel puţin 6 luni consecutive îţi vine menstruaţia la acelaşi interval/număr de zile )!

Cea mai fertilă zi este în ziua ovulaţiei, iar perioada cu fertilitate RIDICATĂ ( şi cu risc MAXIM de sarcină ) ESTE cu 5 zile înainte de ovulaţie şi până după ovulaţie cu 2 zile ( după )!

În primul rând, e foarte IMPORTANT să ţi un CALENDAR SPECIAL ( doar pentru ciclul menstrual, pe care să nu notezi altceva ) : în acel calendar să-ţi notezi, ÎN FIECARE LUNĂ, prima zi de ciclu ( cu pix roşu ) şi apoi ultima zi de ciclu ( cu pix albastru ) – eventual cu verde zilele în care ai făcut dragoste!

Nu se ştie când ai nevoie de el...

Metoda calendarului se bazeaza pe cunoasterea zilelor in care femeia este fertila, zile in care daca au loc contacte sexuale neprotejate, se poate produce o sarcina. In aceasta perioada fertila, daca nu se doreste o sarcina se evita contactele sexuale, sau se poate recurge la alte mijloace contraceptive.

Pentru a se putea folosi cu succes metoda calendarului este necesar ca femeia sa tina o evidenta precisa a ciclurilor ei menstruale pe o perioada de minimum 6 luni.

Prima zi a fiecarui ciclu menstrual este ziua in care incepe menstruatia ( numita si ziua 1).
Apoi zilele se numeroteaza in continuare (ziua a 2-a, ziua a 3-a etc) pana la ultima zi inainte de menstruatia urmatoare.
Un ciclu menstrual complet este intervalul de timp cuprins intre prima zi de menstruatie / Ziua 1 a ciclului menstrual si prima zi a urmatorului ciclu.
Durata ciclului menstrual in general variaza intre 25 si 35 de zile, si bineinteles exista si exceptii.

Daca pe toata aceasta perioada durata ciclului menstrual este constanta, adica variata maxima este de 1 zi, inseamna ca ai un ciclu menstrual constant.
Daca in fiecare luna durata ciclului tau este diferita se considera ca ai un ciclu menstrual neregulat.
Daca ciclul tau menstrual are o variatie mai mare de 7 zile este bine ca urmarirea ciclului sa se intinda pe o perioada mai mare de timp.

Folosind „metoda calendarului" ( prezentată cu exemple pe site-ul SURSĂ http://www.mamicamea.ro/......eptie.html ), POŢI să-ţi calculezi CORECT data venirii menstruaţiei şi perioadele cu fertilitate ridicată sau scăzută!

Apoi, o întârziere ( a menstruaţiei ) de până la 7-10 zile ( faţă de data calculată CORECT cu metoda calendarului ) este acceptabilă - dacă întârzie mai mult, atunci pot fi alte „probleme".
Dacă întârzierea este mai mare de 7-10 zile, atunci NEAPĂRAT trebuie să faci test de sarcină ( atunci când ai făcut sex neprotejat sau s-a rupt prezervativul ) şi un control ginecologic.

Toate cele bune.

| relian a răspuns:

Daca tia vebit pe 16 tu te astepti acum sa iti vina tot pe 16 sau cum canu inteleg? Ciclu unei femei nu are a face cu luna calendaristica.Tu trebuie sanumeri cite zileare ciclu tau asa din prima zi de cind apare menstruatia si pina cind vine o alta menstruatie.Si cite zile sint ala reprezinta ciclu tau.Dar faci chestia asta mai multe luni la rind savezi daca ai exact acelasinumar de zile ceea ce inseamna ca ciclu tau este regulat. Daca nu este regulat atunci foloseste anticonceptionale ca e mai sigur si poate te si ajuta sa iti regleze ciclu. Apoi nu te gindi ca daca ti-a venit in 16 a luni tgreb tot in 16 sa iti vina luna ce vine.Nu are cum.Asta inseamna ca ciclu tau sa aiba 31 de zile.Dar si asa o luna are 31 alta 30 alta 27 si asa mai departe ca urmare mereu va exista o alta data daca te uiti la calendar cind iti va veni. Daca tu stii fbine cite zile are ciclu tau atunci faci calcul.Sa zici ti-a venit pe 16 si ciclu tau are 28 dezile.Deci cind trebuie sa iti vina? Deci ar trebuie sa iti vina pe data de 12 luna asta, adica ar fi trebuie sa iti vina.Dar eu am dat un exemplu ca nu stiu cit dureaza ciclu tau.Tu stii asa ca fa calcul. Daca nu ai ciclu regulat atunci nicinu te maiobosi sa numeri ca nu ai ce.Folosesti prezervativ daca iubitu tau se pricepe, iar daca nu folosesti tu anticonceptionale.Bafta si spor la treaba.

| Cristiann25 a răspuns:

Stai linistita ca daca te stresezi ca nu vine, iti intarzie! O sa-ti vina el pana la urma.Succes mai departe la bac si in relatie.

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Da de ce fata ai facut tu sex neprotejat cu prietenu'? Sper din suflet sa nu fii insarcinata si copilul tau sa aiba parte de o asa mama iresponsabila. In loc de copil te-ai gandit si la BTS? Stii tu.una din bolile alea care se agata de tine cand tu, nevinovata, faci "sex neprotejat cu prietenul". Aaa, stai! Banuiesc ca ai o mare mare incredere in prieten si stii ca nu trece pe la altele, deci esti ferita de boli. Vai de capul tau cel dragalas dar gol! Ce mi-e drag de fetele ca tine.laughing

| Xenya a răspuns (pentru RedheadOnTheRun):

A facut sex protejat!

| crazygirl6 a răspuns (pentru RedheadOnTheRun):

A spus ca a facut sex protejat

| Sunshinee explică (pentru RedheadOnTheRun):

Scuza-ma, unde vezi tu cuvantul "neprotejat" in cadrul intrebarii mele? happy Mie imi e mai drag de fetele care citesc aiurea si arunca relaxat cu injurii intr-o parte si in alta.

| RedheadOnTheRun a răspuns (pentru Sunshinee):

Am citit eu gresit, imi cer scuze. Nu e cazul sa exagerezi..era evident ca am citit gresit..hai sa nu o dam in victime, acum.

| Violente a răspuns:

Menstruația este pe drum.
Riscați foarte mult prin ejacularea în prezervativ, dacă asta se întamplă.

Ceea ce ai spus tu sunt două cauze CLARE ale întarzierii menstruației, scăderea bruscă în greutate și stresul.

Nu te mai stresa și așteapt-o, spune-i totuși să nu mai ejaculeze în prezervativ, nu știți cand se rupe.

| mihnea123abc a răspuns:

Fa-ti un test de sarcina si daca apar doua liniute o sa ai un copil happy

| LoredanaTM a răspuns:

Iti recomand sa parcurgi ghidul menstruatiei creat de cei de la chilotis.
https://chilotis.com/