| AndreiTTTo a întrebat:

Aș dori niște sfaturi de la persoanele care au trecut prin experiența mea.Sunt un tânăr de 19 ani și de la 15 ani am consumat marihuana aproape zi de zi,pastile pe reteta o perioada de vreo jumate de an,alcool des și am mai încercat diferite droguri,Da într-adevăr simt și observ cum am degradat și mi-am atrofiat creierul, In tot timpul acesta am jucat și in jocuri de noroc, aici tot foarte mult stres am investit…Pe la 18 ani am avut o lovitura serioasă la cap(contuzie cerebrala)…tot la 18 ani am avut și jumate de fața paralizata cu Doamne ajuta am avut un tratament și mi-a trecut paraliciul.Dar așa durere câteodată am pe suflet din cauza tuturor momentelor date negândite și necântărite.Așa stare ca parca mi s-a schimbat conștiința, memoria de ca la
Peste de 5 secunde,omul poate vorbi cu mine și eu sa zbor in alta parte, sa nu am răbdare sa vorbesc cu părinții …Multe gânduri urâte ca am probleme cu psihică și ca o să-mi ies din minți, ca am probleme cu capul …Și cu nimeni nu împart gândurile date.Peste o săptămâna am fix 4 luni de când nu am consumat niciun drog,o luna am de când am lăsat țigările, alcool rar când servesc, am 4 luni de când lucrez pe șantier și fac efort fizic(mintea în mișcare nu prea o pun din cauza data)…Câteodată îmi dispare motivația și îmi vine sa dau mâinile jos și sunt așa de pierdut moral spiritual chiar și fizic. Va mulțumesc pentru o mică atenție și rog un sfat de la cei care au fost in pielea mea…!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

"Peste o săptămâna am fix 4 luni de când nu am consumat niciun drog, o luna am de când am lăsat țigările, alcool rar când servesc "

la multi ani fara aceste otravuri!winking
cu totii am avut sau mai avem vicii mai mult sau mai putin nocive, unii au drogurile, altii femeile, unii pacanelele, cum este cazul meu actual consumul excesiv de cafea, altii mananca pana mor etc

cunosc genul asta de viata descris de tine cu substante interzise, jucat la cazino etc, eu NU le-am avut cu drogurile ci cu tigarile si bautul in club, cu pariatul la cazino, pana dimineata, ma bucur ca am scapat de anturajele cu toti "cordunenii" si am scapat si de comportamentul descris intr-o piesa de ai lui pavel stratan, cu versurile " eu de mic de cand ma stiu, mi-o placut sa beu, sa fumez, sa dau cu pumnu' si sa fac si vreau" (si vreau aici inseamna ce vreau, din limba "basarabeana")

important este ca si tu ai realizat asta si ca te-ai lasat de droguri!
este posibil ca 4 ani de fumat 'maria' sa iti lase sechele psihice!
nu ar strica sa iei legatura cu un medic bun, un neurolog sau un neurochirurg etc ei inteleg mai bine ca noi cum si in ce cel fel este afectat creierul de catre consumul de droguri! cum actioneaza drogurile asupra sistemului nervos etc!
tot acesti medici iti pot da anumite sfaturi si indicatii!

| AndreiTTTo explică (pentru Simpatic):

Mulțumesc frumos de sfat, bravo ca ai schimbat anturajul și te-ai schimbat!

| Simpatic a răspuns (pentru AndreiTTTo):

Multumesc si eu pentru apreciere!
cred ca in viata nu este totul numai meritul nostru cat depinde uneori si de o forta metafizica care cumva ne ghideaza pe unii si ne orienteaza catre a face
din o greseala o alegere ceva mai buna, cu alte cuvinte reusim uneori sa gasim lumina in intuneric calauziti de cineva sau de ceva!
sper sa iti fie mai bine odata cu trecerea timpului!

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai ajuns atat de departe, eliberandu-te de tot ce a fost rau in viata ta, te rog nu renunta, chiar daca iti este greu, fiindca tot ce a fost mai greu si mai urat in viata ta, s-a spulberat, acum fiind liber sa-ti construiesti o viata noua, mai frumoasa si mai fericita, fara alcool si droguri.
Spui ca ti-ai gasit job, deci primul pas este deja facut, urmatorul este sa-ti gasesti o fata cum iti place si sa fii fericit alaturi de ea.

| Lupică27 a răspuns:

Am avut ani de zile in care ii bagam sub masa pe cei mai mari betivi de la carciumi si nu exagerez cand zic, imi faceam incalzirea cu bere dupa care bagam o sticla de tarie si asta de multe ori zilnic fara pauze, nu dormeam noptile, si cand dormeam bagam 2-3 ore de somn, eram zombie, ajunsesem de la 80 de kile la 65, eram stafie umblatoare.

| Mihai0101 a răspuns:

Eu am fost alcoolic ani de zile mi-a fost tare greu si-mi pare rau ca am pierdut timpul aiurea in ceata.Nu mai beau de cativa ani si incep sa ma simt tot mai bine.

| Lidia09 a răspuns:

Felicitări că ai reușit să faci față acestor nocivități. Ești foarte bravo că ai reușit, însemnă că ai o adevărată tărie de caracter. Ține-o așa mai departe! Că ai să reușești! E viața ta și ai ales s-o trăiești corect deci o să reușești fără îndoială. Și motivație ar trebui să ai din tot ce te înconjoară, din natură pentrucă ea este cea mai naturală și e plăcut când le realizezi și le poți vedea.
Sincer ești foarte puternic că ai reușit să le biruiești deci mergi înainte ca și cum ele nu au existat niciodată în viața ta că doar n-ai vrea să te întorci înapoi la ceea ce ai trăit.
Deci lași viitorul și toate greșelile și remușcările în spate și te pregătești de viitor să-l înfrunți tu! Cu zâmbetul pe buze și cu multă speranță, totul e în mâinile tale, nu va fi ușor, dar o să reușești! Iar eu cred în tine simți doresc numai bine din tot sufletulhappy
Zâmbește și trăiește frumos, simpluhappy

| Voicu_Rus_1948 a răspuns:

Bună seara! Nu am fost în situația ta dar doresc sa ți dau un răspuns fiindcă m-a impresionat mult faptul ca ești in sfârșit pe drumul corect în viata. Știu ca nu ți este ușor sa obții schimbarea în bine pe care e firesc sa o dorești dar ești pe drumul cel bun. Adică ai reușit deja sa nu mai consumi droguri, nu mai fumezi și ar fi grozav sa nu mai pui deloc nici alcool în gura. E un început bun și cu perseverenta o sa ai satisfacțiile refacerii pas cu pas a sănătății fizice și psihice. E de apreciat și faptul ca lucrezi pe șantier. Ai sa vezi ca dacă continui aceste lucruri bune ți se va reface și psihicul în timp. Îți doresc mult succes pe acest drum corect.

| fata357 a răspuns:

Îmi pare rău prin ceea ce treci, dar acum este important că ai înțeles că drogurile, tutunul și alcoolul nu sunt bune pentru nimeni. îți recomand să îți găsești un duhovnic, cu care sa-ti împărtășești suferința.

| AndreiTTTo explică:

Și încă un lucru foarte urât care îl am, parca sunt pierdut in spațiu, am o stare de amețeala, parca sunt beat in același timp când sunt treaz, treaba asta eu ma gandesc ca o am de la loviturile de la cap…As vrea tare sa ma consultez cu un psihiatru dar nu am lângă mine pentru ca sunt in străinătate pe o perioada mai îndelungată …Așa ca prin niște mesaje as vrea sa ma mai motivez!