| bkmad a întrebat:

As vrea sa incep cu o problema care ma deranjeaza de mult timp. am vergeturi pe fund solduri, de la solduri in jos coborand pe picioare. si sani tinand cont ca am doar 14 ani. tin sa mentionez ca cu ceva timp in urma m-am ingrasat brusc. Intrebarea este : stiti ceva creme,, minune" care prin folosire frecventa sa pot scapa de aceste vergeturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este un mit fals că anumite produse cosmetice "vindecă" vergeturile, indiferent de stadiul lor!
Singura metodă eficientă este o terapie cu laser (lumină pulsativă) dar după 18 ani. Și îți mai dau un pont, nu ești singura persoană cu o astfel de "defecțiune" estetică, și bărbații au. Să te uiți la plajă și ai să te convingi.
Sfatul meu pe moment încearcă o cremă pe bază de colagen și elastină.
Sănătate.
La mulți ani!
Pa, pa.

NOname
| NOname a răspuns:

Sunt nevoita sa te dezamagesc. Vergeturile vechi, cele albe, nu dispar niciodata, dar se pot deminua/estompa putin. Incearca untul de Shea (il gasesti la L'occitane)! Este foarte bun. Chiar da rezultate, mai ales daca vergeturile sunt inca rosii/mov.
http://untuldeshea.wordpress.com/......i-sarcina/
http://www.sfatulmedicului.ro/......urile_3934
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=115700
http://www.elemental.ro/blog/unt-de-shea-unt-de-karite.html
Succes! Numai bine!

| OanaG a răspuns:

Asa am eu pe fese, ale mele s-au albit, am folosit tot felul de creme, in zadar... Dupa ce devin albe-rozii ele nu se mai vad asa de tare.

| claus a răspuns:

Fitness, mada. exercitiu si mancare buna. masaj. creme minune nu exista, imi pare rau.