| ramoina a întrebat:

As vrea sa-mi spuneti daca puteti sa-mi dati niste sfaturi pentru a-mi creste pofta de a face sex. Niciodata nu am avut o pofta foarte mare, dar in ultima vreme a mai scazut. Am 33 de ani. Imi iubesc foarte mult partenerul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauzele pot fi mai multe :
http://www.csid.ro/sex/de-ce-nu-au-femeile-chef-de-sex-3291979/
remediu naturist : http://www.terapii-naturiste.ro/remediu-naturist/libidou-scazut.htm
Nu l-am incercat dar am l-am gasit pe net si am zis sa iti arat si tie
Si mai stiu ca anticonceptionalele scad libidoul.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Din cauza lipsei culturii sexuale.
Studiaza tehnicile impreuna cu partenerul tau: invatati modul de excitare a zonelor erogene si folositi mai multe pozitii!
Sunt doua carti indiene clasice in materie: Kama Sutra si Ananga Ranga.
Daca incercati pe rand invataturile milenar-valabile din ele, sigur se va imbunatati situatia!

| yasminna a răspuns:

Sexul nu trebuie considerat ca fiind un lucru obligatoriu.Impreuna cu partenerul tau jucati-va si descoperiti-va zonele erogene, incercati noi pozitii, schimbati locul, in loc de dormitor jucati-va in baie sau pe hol sau in bucatarie pe gresie oriunde...sau uitati-va la filmul kamasutra sa nu mai pierzi timpul cu cititul. Iubiti-va mult si altfel

| loredanarotariu a răspuns:

In afara de noi pozitii si redescoperire a punctelor erogene, ti-as sugera sa umbli si la alimentatie, ceva sport de dimineata, sa iti acorzi ceva timp pentru tine periodic: un epilat total la salon, acasa o baie calduta, ceva creme parfumate pentru o piele catifelata, si o aparitie excentrica in fata partenerului ( schimba tiparul de lengerie sexy, incearca ceva nou - niste manusi mulate pana peste cot? ). Si inca ceva - lucreaza la psihic - incita-te singura nu te baza doar pe partener. S-ar putea sa sune ciudat daca esti o persoana pudica, dar eu cred ca functioneaza.

| loredanarotariu a răspuns:

In afara de noi pozitii si redescoperire a punctelor erogene, ti-as sugera sa umbli si la alimentatie, ceva sport de dimineata, sa iti acorzi ceva timp pentru tine periodic: un epilat total la salon, acasa o baie calduta, ceva creme parfumate pentru o piele catifelata, si o aparitie excentrica in fata partenerului ( schimba tiparul de lengerie sexy, incearca ceva nou - niste manusi mulate pana peste cot? ). Si inca ceva - lucreaza la psihic - incita-te singura nu te baza doar pe partener. S-ar putea sa sune ciudat daca esti o persoana pudica, dar eu cred ca functioneaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pofta trebuie STIMULATA, vorbeste cu partenerul despre ce te framanta -pentru un vals este nevoie de doi-explica-i ce iti place, unde si cum. ai nevoie de mai multa rabdare si pasiune din partea partenerului, descoperiti impreuna "jocuri noi," care sa va stimuleze imaginatia, creierul si sexul sunt intr-o stransa legatura si trebuie sa te eliberezi de stres, starile depresive sau probleme fizice deasemeni te pot influenta negativ, daca este totusi o problema pe care nu o puteti rezolva impreuna vorbiti cu un sexolog sau un psiholog