| HeartDoodle a întrebat:

As vrea sa slabesc 10-15 kilograme in 2 luni... Ce dieta ar trebui sa tin?[ am 16 ani, 1.62m si 61 kg.]

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dar de ce nu vrei să înveți să mănânci?
Consumă multe fructe și legume cât mai proaspete, lactate degresate, carne slabă, cereale integrale, ceaiuri depurative, etc.
Elimină alimentele procesate industrial și practică un sport/exerciții fizice pentru arederea caloriilor.
http://calorii.oneden.com/
O slăbire sănătoasă este de 3-4 kilograme pe lună.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate "normală", iar greutatea IDEALĂ ar trebui să fie 56, 5 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, dacă vrei să fi "perfectă", ar trebui să mai slăbeşti cel mult 4-5 kg.

NU ai nevoie de diete speciale, doar mai mult sport/mişcare şi mese regulate.

Toate cele bune.

| Azµre a răspuns:

Mese fixe 8 13 19 renunți la dulciuri, sucuri, acidulate, grăsimi, și faci sport.

| LeMousiqe a răspuns:

Buna! Nu mai manca grasimi, fa sport in fiecare dimineata si nu mai manca paine multa! Sper ca te-am ajutat
Astept funda!

| Isabella95 a răspuns:

O dieta din fructe si legume
Fa mult sport!
Succes!

| Nowingsangel a răspuns:

Nu e vorba sa nu mananci neaparat ceva, insa sa stii ce mananci.
1. Trebuie sa mananci portii mici si dese, nu de doua ori pe zi cate 2 feluri de mancare.
2. Sa nu mananci dupa ora 8, deorece nefacand miscare, organismul nu va arde caloriile si acestea se vor "aseza"fix in locurile nedorite
3. Bea multa apa
4.Mananca dimineata
5. Evita alimentele cu grasime sau mult zahar : consuma lapte degresat, evita ciocolatile si dulciurile ( poti inlocui ciocolata alba - cea mai grasa- cu ciocolata amaruie )
6. Fa sport insa nu dintr-o data, in prima zi fa 10-15 minute de exercitii, important e ca aceste 10-15 minute sa fie "pline"de exercitii, in sensul ca nu faci un exercitiu, mai stai 5 minute, dupa mai ridici de 3 ori bratele si mai stai inca 5 minute.
7. Ar fi bine sa tii cont de caloriile alimentelor pe care le consumi

| BoBoKeL a răspuns:

Poi eu am reusit vreo 20 de kg in 3 lunihappy nu mancam paine, paste fainoase, prajeli, dulciuri... carne de orice altceva inaf de puilaughing deci mai nimichappy si app sporthappy deci incearca sa nu mananci ce ti-am zis mai sus+sport se poate sa reusesti

| Stef69 a răspuns (pentru BoBoKeL):

Scuza ma de ce vrei sa ajunga anorexica o sa ajunga la 45 kg o sa arate ca un bat, o sa fie un schelete ambulant si de anorexie nu mai scapi asa usor

| BoBoKeL a răspuns (pentru Stef69):

Ma fetita vezi-ti de trebuie tawinking i-am zis cum am slabit eu si nu batswinking daca nu stii taci din gura

| BoBoKeL a răspuns (pentru Stef69):

+ ca a tine o dieta adica un stil de viata sanataos timp de macar 2-3 luni nu inseamna ca esti anorexicawinking ca in 3 luni cum are ea 61 de kg si 1.62 nu slabeste mai mult decat trebuiewinking adica maxim 50 de kg cat este normal pentru varsta si inaltimea eiwinking

| jockerass a răspuns:

Eu iti zic cum am facut eu, consuma multe lichide (apa plata) de preferat, multe legume si fucte, paine din cereale integrale, si nu in ultimul rand multaaa miscare! o sa apara rezultatele.