| Alexurukay a întrebat:

As vrea sa stiu care este greutatea ideala pentru un adolescent ca mine de 15 ani? Eu am 1.68 m inaltime si 70 kg

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| lBroken69 a răspuns:

59-62 de kilograme ar trebui sa ai!
Mai trebuie sa slabesti cateva kilograme!

| Syndre a răspuns:

Caută pe net indicile de masă corporală, dar în general undeva între 55-60kg.

| Just0a0dream a răspuns:

Buna!
De obicei cu 10 kg mai putin decat nr cm de dupa virgula.ex:1, 68 m-58 kg. Teoretic asta este greutatea ideala.Dar nu exista un tipar fix, deoarece fiecare persoana este diferita, unii au oasele mai grele, altii mai usoare, altii au masa musculara mai mare si au mai multe kg decat o persoana mai plinuta fiindca muschii cantaresc mai mult decat grasimea...Atata timp cat nu faci excese faci miscare regulat iar tu te simti bine si consideri ca arati bine nu trebuie sa faci o obsesie pentru kilograme.Nu intotdeauna numarul kilogramelor de pe cantar coincide cu ceea ce se vede in oglinda, cred ca ai inteles ideea.

| AlleMrr69 a răspuns:

65 de kg.