| AvalohAlyn a întrebat:

Ati fost vreodata la psiholog? Cum decurge o sedinta la psiholog? Si in general, cat costa o sedinta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Psihologul scolii este gratuit,dar mi se pare ca daca ai trimitere de la medic,e gratis si daca nu esti elev(la psihiatru mergeam moca).Pur si simplu vorbeste cu tine,te intreaba ce reprezinta versul sau pictura asta pentru tine,iti spune sa te exteriorizezi prin desen,modelat,sa compui un text sau ceva,te intreaba de problemele tale emotionale,si incearca(daca e un psiholog bun)sa se imprieteneasca cu tine(si daca e bun reuseste)ca dupa acea sa fi liber sa i spui totul comod,tot ce ai pe suflet, iar el va pune totul cap la cap, si va deduce felul in care gandesti, simti si iti va sune daca e normal sau nu(nu iti spune direct, ba esti zurliu)incercand sa te ajute fara sa iti dai seama.

2 răspunsuri:
| DarthRevan a răspuns:

In jur de 50 de lei, depinde si de psiholog, daca e bun sau nu, Ai nevoie de gineva care sa stie sa inteleaga oamenii.Nu doar sa predea psihologie intelegi tu.Cauta pe cineva bun, chiar daca costa mai mult gen 70 de lei.Intre 50-100 de lei sedinta.Costa dar te ajuta mult! Succes

| diaac a răspuns:

Vad ca deja ai primit un raspuns destul de complex in legatura cu felul in care decurge o sedinta. De mentionat ca felul in care decurge sedinta va depinde si de stilul de terapie practicat de psihologul la care mergi si, in mod normal, si de ce te ajuta mai mult pe tine, pentru ca fiecare persoana are nevoi si disponibilitati diferite. Pretul tine de mai multi factori si nu este neaparat un indicator al calitatii psihologului sau terapiei. Cel mai bun indicator al calitatii este chiar starea ta - cat de ok te simti in relatie cu profesionistul respectiv si daca dupa un timp simti ca incepi sa faci progrese in sensul dorit, daca primesti ceea ce ai nevoie. Pretul este in general cam intre 80-120 in medie, gasesti si la 70 si la 150. Sunt si terapeuti care iti pot oferi o reducere daca esti student sau in vreo situatie speciala si nu iti permiti financiar si, intr-adevar, anumiti psihologi te pot primi si ca asigurat daca ai trimitere de la medic, dar numai anumiti medici te pot trimite numai la anumiti specialisti. Este inca ceva nou la noi cu trimiterea la psiholog, nu iti pot da mai multe detalii despre asta, dar daca este o varianta buna pentru tine te poti interesa si de optiunea asta.