| DiannaDi a întrebat:

Ati patit sa va spuna cineva un lucru si apoi sa întrebați despre acel lucru? Ca si cum persoana nu v-ar fi spus?
De ce se intampla asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil te gândești la lucruri în timp ce cineva îți spune ceva, te gândești la ceva ce îți distrage atenția, sau nu ți se pare interesant /important in momentul ăla ce ți se spune. alte cauze ar mai putea fi, probleme gen stres, depresie, anxietate, sau probleme cognitive dar poate fi și neatenție.

| DiannaDi explică (pentru anonim_4396):

Da pai imi fuge mintea in alta parte, am tendința sa ma gandesc la altceva. Nu mi se intampla des, dar na, nu stiu cum sa scap de obiceiul asta

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"întrebați despre acel lucru? Ca si cum persoana nu v-ar fi spus? "

deh, bătrânețea bat-o vina!

| Nemessys a răspuns:

Nu prea am inteles intrebarea.

Adica cineva sa-mi spuna o anumita chestie si sa cer mai multe detalii despre acel ceva, sau sa intreb de ce nu mi-a spus aia mai devreme?

| DiannaDi explică (pentru Nemessys):

Sa iti spuna de exemplu ca isi cumpara o masina si tu sa nu mai stii ca ti a zis ca isi cumpara o masina, bine, asta nu as uita, ma refer la detalii mult mai marunte

| DanielD112 a răspuns (pentru DiannaDi):

Stai linistita, mie mi se intampla tot timpul, e doar neatentie. Spre exemplu eram in masina cu cineva si am discutat 10 minute despre cat de greu a reusit sa ia permisul. Peste alte 10 minute ii spuneam ca e naspa ca nu a luat si ea permisul laughing) (si nu a fost intentionat)

| DiannaDi explică (pentru DanielD112):

E neatenție dar e penibil la un moment dat sa patim chestii de genul. frecvent.

| troleibuz a răspuns:

Nu am inteles nimic.

| StefanChriss a răspuns:

Buna! Da, eu patesc asta, uneori pentru ca nu sunt atent la ce imi spune cineva, alteori pentru ca uit. Alteori intreb intentionat despre ceva ce tocmai mi-a fost spus, doar asa de amuzament, sa ii vad cum incep sa se crizeze ca nu le acord atentie laughing

| DiannaDi explică (pentru StefanChriss):

La asta ma refeream. Pai si daca se intampla des neatenția asta, este o problema de ordin medical?

| StefanChriss a răspuns (pentru DiannaDi):

Poate fi, daca a aparut de la un timp incoace aceasta problema. Dar daca asa esti de fel dintotdeauna, atunci clar nu.