| Xaya a întrebat:

Atunci cand alerg vreo 100-200m incepe sa ma doara ba ficatul, ba splina. Eu as putea alerga simtind durere, dar nu una asa de mare. Trebuie sa ma asez si sa presez unde ma doare dupa care iar fac la fel in urmatoarea suta de metri. Cum fac sa opresc durerea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intai trebuie sa faci gimnastica de incalzire, apoi sa alergi, iar la urma sa faci si exercitii de relaxare.
Trebuie sa tii ritmul respiratiei in acord cu pasii tai. De exemplu, daca alergi distanta si nu viteza, atunci 2 pasi inspiratie + 2 pasi respiratie.
Poti suge o bomboana mentolata sau o lingurita de zahar sa nu te doara ficatul.

| NGheorghe a răspuns:

Sunt multe posibilități, de la probleme cu acele organe pana la o respirației necorecta. Dar eu as presupune doar respirația si mai precis la respirația abdominală. Întâi refăți mușchii abdominali si apoi apuca-te de alergat. Hai bagă:
-5 serii de câte 5. .
-3 serii de câte 10...
Si de la început.

| RadikalGamer a răspuns:

Nu știu dacă e o problemă gravă sau nu, dar și mie mi se întamplă uneori și cred că e de la lipsa de exercițiu. Adică cel puțin în cazul meu e adevărat laughing

| Moron a răspuns:

Nu ai exercitiu.
Daca te fortezi putin cu timpul o sa treci peste faza asta de durere. Aveam problema asta si eu, cu timpul am scapat. In primele saptamani de sala imi venea mereu sa vomit dupa zilele de picioare. E vorba ca sunt muschi mari, cand ii pui in functiune consuma mult oxigen. Cand simti durerea mai alearga inca putin, sa te 'rupi' oarecum de ea.

| MariaElena14 a răspuns:

Hei bună, te sfătuiesc sfătuiesc să mergi la medic e posibil să ai o afecțiune a ficatului, sau ceva la splină. Multă sănătate!