| Joker3134 a întrebat:

Avand in vedere ca am fost la doctor si mi-a luat analizele de sânge și mi-a iesit ca am avut intoxicatie alimentara, iar cand iau pastile anti vomă imi trece, credeti ca era de la alimentatie sau virus hiv?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Dacă pui o astfel de întrebare, tu nu știi ce este o intoxicație alimentară.

Răspuns utilizator avertizat
| Catrice a răspuns:

Ar trebui să-ți dai seama tocmai din denumire.
Este o afecţiune cauzată de consumul de alimente sau băuturi contaminate cu microorganisme patogene cum sunt bacteriile, virusurile sau paraziţii.
În caz de virus HIV, ar fi ieșit analizele ficatului modificate.

Răspuns utilizator avertizat
| Catrice a răspuns (pentru Joker3134):

Câțiva ani. 4-5.
nu mai știu cum se numea chestia aia, dar din setul de ana, ore ale ficatului, una din ele avea valori crescute.

Răspuns utilizator avertizat
| WhiteLife a răspuns:

Pastilele de voma (de exemplu Metoclopramide) au rolul de a "strânge" porțiunea care leagă stomacul de esofag (orificiul ce unește stomacul cu partea din gât) și astfel, când se contracta stomacul, adică atunci când ai senzația aceea de voma, nu mai urca până sus, pentru că e orificiul strâmt. Așa că nu vei mai voma, dar problema care ți-a cauzat starea de greata rămâne tot acolo (deci se tratează doar simptomele, nu și cauza, dacă îl iei in continuare nu te vei mai simți așa rău, dar nu vei fi vindecat). Despre toxiinfecție alimentara poți căuta pe google, sunt oultime de informații. Pentru virusul HIV ai nevoie de analize diferite. Cel mai bun ar fi un control la doctor happy