Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2606655intrebari
Ultimele intrebari
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
14 Apr
SATI 328.573AFISARI
145.402VIZITE
120.348V. UNICI
4 Februarie 2011
Roxy89 intreaba:

Avem voie sa smulgem firele de par de pe alunite? Eu nu stiam sa fie o problema, asa ca de vreo 7-8 ani le smulg. Am pe obraz o alunita cu par si e inestetica. Daca tai firele asa cum recomanda unii risc sa tai alunita si oricum se simt resturile de par. De 2 zile mi-a aparut pe alunita un cos. Arata ca orice cos, nimic deosebit, doar ca alunita nu se mai vede deloc, s-a facut exact peste ea. Medicul de familie spune ca nu e nimic grav, ca trece. Mi-e cam teama.

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
Atentie! Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativa si in nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare va recomandam sa apelati la personal medical specializat atat pentru diagnosticare, cat si pentru tratament.
  • Raspuns castigator
    5 Februarie 2011 01:37
    Brigaela a răspuns:

Nu, nu ai voie sa smulgi firele de par dintr-o alunita. Fiindca se poate infecta (ca acum) si fiindca traumatizarea ei repetata poate duce la cancer. Daca nu poti accepta varianta cu tunderea firelor de par, esti obligata sa mergi la un chirurg sa-ti scoata alunita complet. Din cicatrice vei putea smulge firele de par (daca mai apar).

• 2 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • 4 Februarie 2011 17:59
    sabilopod a răspuns:
    Du-te la un dermatolog.
  • 4 Februarie 2011 17:45
    sonya a răspuns:
    Mai bine te duci sa o scoti nu costa prea mult si scapi si de grija firelor de par.