| MeMyselfAndMeAgain a întrebat:

Azi am fost la o clinica privata ca sa-mi scoata o unghie incarnata (panaritiu) ce ma chinuia de ceva timp. dupa ce am ajuns acasa am observat ca desi nu mai am acea unghie inca e umflat si doare... e normal? in cat timp se va vindeca locul? pot grabi cumva vindecarea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| FlorinDiablo a răspuns:

O sa mai stai un timp pana iti va trece si vor reveni tesuturile la normal Si ca sa grabesti vindecare poti folosi diverse creme cu antibiotic.Eu imi scot singur unghiile incarnate si dupa aia tin rivanol si ii pun alifie bioxiteracor

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Se vindecă în 4-6 săptămâni, nu ai cum să accelerezi vindecarea, ai grijă la igiena locală.
Pa, pa.

| claus a răspuns:

Florin e nebun de isi scoate singur unghiile. e o treaba de chirurg aici. daca inca te supara, gheata local si analgezice si antiinflmatorii: algocalmin, tador, nurofen, diclofenac. daca tot te supara, da-mi un pm si te ajut mai mult.