| anonim_4396 a întrebat:

Azi din greșeala m-am opărit cu apa clocotita pe mana.Nu s-a dus pielea,nu s-a înnegrit,nu s-au făcut beșici( decât doua micuțe la încheietura) ca am apucat sa dau cu cicatridina.
Problema este ca la cicatridina nu am găsit sa scrie în prospect cât trebuie lăsat,dacă are vreo problema dacă pui și altceva, cât timp mai ustura, ce reactii adverse are. Și alta problema e ca ustura foarte râu, și as vrea sa știu pana se va vindeca dacă am de mers în oraș cum sa fac sa nu ma doară și mai râu sau sa nu se infecteze? Având în vedere ca soarele arde destul de tare și praful este peste tot cum as putea sa previn durerea sau posibila infecție? Nu este rana deschisa dar totuși, și din cate am înțeles nu ai voie sa bandajezi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca pielea este intreaga si n-ai facut nici basici, atunci e suficient sa pui partea afectata sub apa rece curgatoare, va scadea durerea. Poti ajuta regenerarea daca ungi locul cu putin unt sau smantana de vaca, pentru inmoire si gresare, isi revine mai rapid.

| RAY a răspuns:

Infectie nu poate fi,decat daca era o taietura acolo, dar fiind o arsura organismul se vindeca singur nu are nevoie de asa ceva, eu cand ma ard ma dau cu ulei ars si trece, durerea este normala, este si sprey la farmacie dar daca nu e grav nu vad rostul, culcate ca cand dormi organismul se vindeca rapid

| sierra1 a răspuns:

"Nu s-a dus pielea, nu sa înegrit, nu s-au făcut beșici( decât doua micuțe la încheietura)"

atunci las-o așa, trece de la sine în 1-2 zile

| Freya1 a răspuns (pentru sierra1):

Ieri a fost ok fara besici nimic dar pana azi mi s-au facut niste besici si mi s-a facut pielea rosiatica si maronie pe langa..Nu stiu daca trebuiesc pansate, sparte ce pot sa pun.Ca farmacista a zis ca sa pun spray si atat (i-a spus mamei, nu m-a vazut pe mine cum sunt).

| sierra1 a răspuns (pentru Freya1):

A trecut o zi.
Mai discutăm mâine când ești sută la sută ok

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Freya1):

Sprayul recomandat de farmacista este excelent

| alina2k18 a răspuns:

Du-te la farmacie si intreaba, eventual incearca si un spray pentru arsuri minore.
Fiind pe suprafata foarte mica nu te va afecta soarele, dar incearca sa eviti. Incearca o bluza vaporoasa cu maneci lungi de in sau orice altceva natural [ da, stiu ca e cald dar... big grin ].
Fara spalat cu apa foarte calda sau spalat vase macar pentru 3 zile.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Poti folosi crema de galbenele; nu o sa dea senzatia de usturime

| anamariarot a răspuns:

Apă termală. Am pățit aproximativ același lucru și apa termală a fost singura care îmi calma usturimea.

| HadesSs a răspuns:

Eu imi puneam ulei si sare cand pateam asa si imi trecea foarte repede, acum depinde cum rezisti la inceput ustura un pic happy

| Kitty2018 a răspuns:

Incearca sa pui iod si apa oxigenata. Dupa ce actioneasa apa oxigenata pune putin iod. incearca sa pui apa oxigenata inainte de culcare pentru a preveni o infectie. Poti cere de la farmacie si crema neagra dermoTIS ICHITIOL si ung rana si in jurul ei. Pe mine m-a ajutat. Intreaba si de farmacista ce iti recomanda.