| Andreea14Bianca a întrebat:

Azi m-am ars la mana cu ondulatorul. Pe moment mi-am tinut mana in apa rece, dar tot mi-sa facut o basica la mana destul de mare. Nu vreau sa o sparg dar ma deranjeaza si ma doare destul de tare. Cu ce as putea sa o dau sa imi treaca mai repede sau cu ce sa o tratez acasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Somberヅ a răspuns:

Zi la un parinte sa iti dea albusul de la ou intr-un castron. Tine mana in acel castron circa 5/10 minute.Asteapta 3/4 zile... Apoi nu o sa te mai doara.Osa se faca mici de tot.Atunci e momentul sa re spargi. Funda? straight face(Mi s-a intamplat si mie)|:

6 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Pune pe arsura Dermazin, va calma durerea si favorizeaza vindecarea.

| Justmed a răspuns:

Ai suferit o asrsura de gradul 2, epidermul sa dezlipid de derm si intre ele s-a format o vezicula cu un lichid galben in ea ...Va trebui sa ai rabdare sa nu spargi vezicula deaorece te va durea si sa aplici pe hrana o creme pe baza de galbenele de preferat ar fi sa cumperi vaselina de galbenele ...bafta!

| Adrianetc a răspuns:

Daca nu o spargi mai rau te doare. si nu te doare atunci cand o faci.

| valyshoru a răspuns:

Cauta crema de galbenele de la Plafar sau alta farmacie naturista. Nu o sa-ti treaca din prima, dar e printre cele mai bune unguente cand vine vorba de arsuri.

| cryingfortheangels a răspuns:

Trebuie sa o dezinfectezi, sa o spargi (altfel nu-ti trece decat dupa o perioada lunga de timp si o sa te doar din ce in ce mai rau) si apoi da-te cu miere sau cu ulei. Poti incerca si cu baneocin fara sa o spargi dar nu garantez ca va functiona. Si data vitoare cand te mai arz nu mai baga mana in apa rece. Risti sa faci o infectie urata. Ca sa eviti sa faca basica, imediat cum te-ai ars da-te cu miere/ulei, infasoara mana intr-un bandaj/carpa curat/a si pune gheata deasupra (gheata sa fie intr-o punga). Insanatosire grabnica happy

| Elisa_5110 a răspuns:

M-am confruntat si eu cu problema asta, de aceea sfatul meu esre sa te ungi cu miere de cateva ori pe zi. Se va vindeca foarte usor si nu va ramane nicio urma. Poti eventual sa pansezi rana ca sa nu te deranjeze lichidul de miere de pe mana. Sa te faci bine!