| Mariuss32 a întrebat:

Bicarbonatul de sodiu se pune peste pasta de dinți? Dacă da, cât se pune și aș vrea să-mi răspundă unul care a folosit și în cât timp se albesc dinții.(din câte știu doar o dată pe săptămână se folosește)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dzeko7 a răspuns:

Da chestia cu bicarbonatul functioneaza dar nu trebuie sa pui si pasta de dinti.O cantitate anume nu exista dar nu pui nici prea mult.O sa se albeasca in vreo 3 zile.

4 răspunsuri:
| mdaria a răspuns:

In general atunci cand vrei sa folosesti bicarbonat, renunti la pasta de dinti normala. Pur si simplu iti pui bicarbonat de sodiu pe periuța umedă și te speli pe dinți.

Indicat e să îți faci un amestec de bicarbonat cu argilă și cu plante aromate, gen mentă si să-l folosesti.

Oricum, există paste de dinti naturale, pe bază de argilă în farmaciile naturiste care nu sunt atât de dure precum bicarbonatul de sodiu - este chiar o pasta de dinti cu argila si argint, ti-o recomand.

Asta e si o gasesti in farmaciile naturiste:http://www.mamanatura.ro/......-p10066651

Ti-am pus linkul doar sa vezi cum arata cutia. Sunt mai multe produse de la aceasta firma care au diferite amestecuri si e o pasta de dinti 100% naturala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, se folosește si bicarbonatul de sodiu pentru albirea danturii, dar nu mai pui si pasta de dinti daca îl aplici. Ai dreptate, odată pe saptamana, se foloseste si chiar da rezultate destul de bune. Am încercat si eu acum ceva timp.

| Moryami a răspuns:

Bicarbonatul se pune direct pe periuta si NU pe pasta de dinti. Se albesc in vreo 3-4 zile.

| piratuu a răspuns:

Bicarbonatul se pune pe periuta umezita. Si da, se foloseste o data pe saptamana, o sa ai dintii albiti in 3-4 zile.