| justmarina a întrebat:

Bolile psihice se mostenesc genetic?
Bunica din partea tatalui are niste probleme psihice(nu stiu exact boala) dar stiu ca a fost de cateva ori la Sapoca si ca avea probleme mari cu nervii,se certa mereu cu vecinii,s-a si batut cu ei(si nu glumesc). Tatal meu are la fel probleme cu nervii,nici nu va imaginati cum face, zici ca e posedat.Se enerveaza din orice,tipa foarte tare, jigneste si asta de mai multe ori pe zi.Si nu puteti spune ca orice om se mai enerveaza si ca e normal pentru ca tatal meu exagereaza.Asta m-a facut sa cred ca poate exista posibilitatea sa se transmita genetic.Si eu ma enervez uneori, dar sunt in general o fire calma.
Dar totusi credeti ca exista sanse sa ajung si eu asa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| seth2016 a răspuns:

>> exista posibilitatea sa se transmita genetic

Exista. Dar nu e obligatoriu ca cel care a mostenit sa faca boala.

>> Tatal meu are la fel probleme cu nervii

Asta nu inseamna boala pishica. Tatal tau nu se intelege pe sine, a pierdut contactul cu el. Nu-si intelege emotiile si nu stie cum sa-si satisfaca nevoile intr-un mod acceptabil social.

Daca inveti ca poti avea succes rapid facand scandal poti ajunge asa. Daca nu te intelegi pe tine si pe cei din jur poti ajunge asa.

Poti sa previi asta incercand sa fii empatica cu tatal tau. Cand reusesti se va calma repede pentru ca abia atunci ajunge sa se inteleaga. Empatia inseamna sa vezi lumea cu ochii altuia. Inseamna sa intelegi ca nervii inseamna nevoi nesatisfacute. Cand intelegi nevoia gasesti si modalitati de a o satisface.

| diamondsonmytongue a răspuns:

Hei. Eu zic ca nu e batut in cuie sa fii la fel. Si tatal meu are probleme cu nervii, iar eu sunt o fire super linistita.
Sfatul meu ar fi sa stai linistita si sa iti mentii controlul in orice situatie :*