| Zuzulinaaa a întrebat:

Bun, deci, de aproximativ 2 3 luni am dureri intense în partea dreaptă. Am fost la un chirurg care a spus că trebuie' sa ma operez de apendicita, dar nu am fost sigura de asta. Am mers si la un pediatru care a exclus total apendicita. Astea s au intamplat acum doua luni cand ma durea mai rar si mai putin. Mama lucreaza la spital si nici ea nu si da seama ce e mai exact. Am luat in calcul si varianta de a fi anexita. Stiu ca as putea sa ma operez pentru a exclude o varianta, ca operatia nu este intocmai grea, dar sunt si anemica si operatia nu e asa de bine venita. Durerea radiaza si pe piciorul drept in jos. Posibil sa fie doar apendicele putin sensibil din cauza imunitatii scazute..Stiu ca nu e o intrebare tocmai potrivita, dar ma gandesc ca poate s-a mai confruntat cineva cu problema asta si poate sa mi dea o parere. Mi e doar putin teama de peritonita. Ce ar fi mai bine de facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca tu esti constienta ca esti anemica, atunci ia in calcul si ca "iti caraie matele" din cauza foamei pe care-ti impui "sa ai silueta" de invidiat.
Durerea de apendicita se confirma prin apasarea burtei in partea STANGA (un medic cunoaste acest lucru), iar daca te doare si in mijloc (zona buricului sau dedesubt) atunci ai sansa si la un posibil ulcer gastric, mai ales daca manani neregulat, luand "ciupituri" in fuga, la ore dezordonate.

Determinarea exacta a cauzei durerilor se poate face prin ecografie si cateva analize, iar rezultatele investigatiilor isi vor spune cuvantul...

| Zuzulinaaa explică (pentru Bula):

Am făcut şi ecg şi o serie de analize. Am anemie feriprivă severă, nu sunt anemică din cauza faptului că nu mănânc, mulțumesc oricum. Am făcut tratament pentru anexită şi s-a rezolvat. Sănătate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce zice dr.

Răspuns utilizator avertizat
| Ruxxxxxxxxx a răspuns:

Am avut o problema destul de asemanatoare, aveam dureri, dar apendicita nu era inflamata ca sa fie operata neaparat. dar am continuat sa am dureri si m-am operat, iar in timpul operatiei de apendicita chirurghul a descoperit un chist ovarian pe care l-a scos. Sanatate!