| ComaneciLuca1976 a întrebat:

Acum 10 minute m-am fript cu bricheta si ma doare foarte tare.Am incercat si cu compresa cu apa rece, cu cartor si cu spirt dar nu merge! Ajutor va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Mergi mâine dimineaţă la farmacie şi cumpără Dermazin. Este o cremă foarte bune pentru arsuri şi alte leziuni ale pielii.

Toate cele bune!

| ComaneciLuca1976 explică (pentru Hydrangeaceae):

Multumesc foarte mult!

| iulian1302 a răspuns:

Buna. Tine degetul respectiv sub jet de apa rece timp de 5-10 minute in continuu ( fara comprese ). Repeta operatiunea la fiecare 20-30 de minute in primele 2 ore. Nu pune sub nici-o forma ulei sau alte chestii de acest gen care pot agrava situatia. Mai este recomandat spirtul asa cum ai incercat si tu, in rest nimic in afara de spray-uri speciale pentru arsuri desigur. Oricum, usturimea nu o sa treaca complet prea curand.

| AndreiGigg a răspuns:

Ar trebuie prima oara sa racesti rana dar nu foarte rapid sub jet de apa rece nu mai mult de 5-10 minute dupa pune un pansament steril dar nu strans foarte tare.