| Sanusperiniciodatalamaibine a întrebat:

Acum 2 zile am gasit un pisic cu 2 rani in spatele urechilor si facandu-mi-se mila, l-am luat acasa. Ranile sunt deschise, l-a una din ele a prins coaja si pare sa se vindece (probabil s-a batut cu alte pisici sau a fost batut de un om). am dezinfectat ranile cu betadina si am mai folosit si niste baneocin pulbere pentru vindecarea ranii. A început sa se scarpinde din ce in ce mai des si si-a rupt cojile, apoi a inceput sa sangereze. Ce as putea sa fac sa nu se mai scarpine acolo? Este foarte agitat si il doare.sad Cu ce as putea sa ii mai tratez rana? Cum as putea sa il bandajez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ecaterina2016 a răspuns:

In primul rand trebuie dus la veterinar daca locuiesti in Bucuresti mergi cu incredere la Trick Vet au doua locatii aleea Piscului in zona Tineretului sau in Berceni. Daca are in urechi ceva negru sau maro are raie auriculara si trebuie curatat in urechi zilnic si puse picaturi Surolan. Legat de rani trebuie vazute de vet poare are nevoie si de un atibiotic pentru uz veterinar. Ma bucur ca l-ai luat si te rog sa nu il abandonezi si tu sad Eu am multe animale salvate de pe strada abuzate de oameni si abandonate ca niste gunoaie sad

Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
| ka2 a răspuns:

Mergi la un veterinar. Este posibil sa aiba ceva, gen "raie". Exista solutii, creme speciale. O sa faca in continuare si se va agrava daca nu il vindeci acum.

| untu a răspuns:

Trateaza-le pisicile cu o solutie dezinfectanta de Albastrul de Metil de la Farmacia Veterinara!

| Mussette a răspuns:

Se vindeca si il mananca, de aceea se scarpina. Exista un guler pentru a le proteja sa nu ajunga cu gherutele, altfel lasi sa se vindece de la sine.
http://latodis-med.com/......tane_1.jpg

| Sanusperiniciodatalamaibine explică:

@Ecaterina2016 : are raie auriculara. Am fost cu el la medicul veterinar. Azi a fost a 3 a zi de antibiotic. Mi s-a spus ca este destul de avansata, dar vom tine tratament si ne vom reveni happy N-am sa-l abandonez, desi tratarea raiei este destul de costisitoare. Multumesc mult!

| Ecaterina2016 a răspuns (pentru Sanusperiniciodatalamaibine):

Crede-mă e cea mai mica problema. Trebuie zilnic acasa curățat cu otto clean e vreo 12 lei după care pui surolan în urechi de 2 ori pe zi câte 2 3 picături.Vezi ca mai este si stronghold care e deparazitare interna și merge șI e și pentru râie auriculara o sa îl ajute.Stronghold găsești pe www.petmart.ro livrarea în buc e 50 lei.raia nu sentrateaza cu antibiotic are infectia la răni probabil. Dacă ai vreo întrebare te rog sa nu eziți sa mă intrebi am trecut prin multe situații mult mai neplăcute și mulți veterinari așa ca dacă te pot îndruma cumva, cu mare drag. Mulțumesc ca ai grija de pisicuta. Va pup pe amândoi. A sI te rog sa îi dai o protecție hepatica, antibioticul afectează ficatul ca și la noi.