| uca_1023 a întrebat:

Acum 3 zile am facut o operatie de extractie de molar de minte, destul de dificila, dar in afara de problemele la care ma asteptam ( nu a fost prima mea operatie ) am observat ca mi se lasa gingia de pe caninul din partea stanga jos ( in stanga jos a fost si operatia). Am remarcat asta pentru ca ma si durea gingia in punctul ala, si cand m-am uitat, am vazut ca rra lasata cu vreo 3-4mm fata de ceilalti dinti, si mi se pare ca se lasa pe zi ce trece mai mult
Pe domn doctor nu il intreb pentru ca se comporta urat si niciodata nu imi da un raspuns frumos, si care chiar sa ma ajute, asa ca va intreb pe voi ce ar putea fi si cum as putea rezolva problema, deoarece ma ingrijoreaza foarte tare! in ritmul asta in 2-3 zile am impresia ca imi pierd caninul...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice gingie se retrage, se micsoreaza, se resoarbe, sau cum vrei tu sa-i spui, dupa o extractie. In ea nu mai este radacina care umplea un loc. Cu timpul, va fi si mai mica, si mai subtire. Nu ai de ce sa te sperii. E ceva natural.

| uca_1023 explică (pentru anonim_4396):

Dar acolo am dinte, maseaua de minte e scoasa, caninii sunt inca in gura, si acolo vreau sa-mi ramanalaughing m-am alarmat pentru ca la cealalta operatie nu am patit asta, si nici nu am cui sa ii cer sfatul tinand cont ca medicul e mai artagos si acru decat o lamaie.
Multumesc mult pentru incurajare! big grin sper si eu sa isi revina oricum...

| anonim_4396 a răspuns (pentru uca_1023):

M-a derutat explicatia ta. Bine ca ai toata dantura.

| andru10best a răspuns:

Cred ca inca este umflata gingia si intr-un final o sa se retraga.

| uca_1023 explică (pentru andru10best):

Problema nu e ca e umflata, ci foarte retrasa...