| anonim_4396 a întrebat:

Buna,acum cateva zile am stat mai mult in soare pe o banca afara,nu mi-am dat seama sa ma dau cu protectie solara. M-am inrosit rau pe brate si pe picioare,de la linia unui pantalon scurt pana la genunchi si ma ustura.Mi-am dat pana acum cu apa rece,cu iaurt si cu crema de galbenele si propolis, dar nu mi-a trecut inca.Nu mi s-a mai intamplat asa niciodata.Ce mai pot face? Funda+vot

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| iulian1302 a răspuns:

Buna! A-si vrea sa incep prin a-ti spune faptul ca daca observi ca iti apar pe piele ca niste besicute mici trebuie sa mergi la un medic. Pentru calamarea pielii in astfel de situatii poti folosi o crema cu aloe vera care calmeaza foarte bine usturimea. Un alt remediu care este la indemana oricui este acidul tanic care se regaseste in pliculetele de ceai ( orice fel de ceai). Prepara-ti un ceai din vreo 6 pliculete dupa care lasa-le la racit si aplicati-le pe piele. Pe langa aceste remedii poti lua si o tableta de Paracetamol simplu pentru ca va ajuta la calmarea durerii.