| elenemihalceaaaaa a întrebat:

Acum cateva zile mi-am inceput viata sexuala, iar acum de cate ori merg la baie ma ustura in zona intima cand urinez si plus de asta sangerez...nu ma pot tine 1 minut ca fac pe mine... am mereu senzatia de a face treaba mica, chiar daca fac imediat dupa 3 minute am iar senzatia de a face.Credeti ca este vreo infectie? (Am facut o neprotejat)...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este cu siguranta o infectie cu transmitere sexuala si trebuie sa te vada urgent ginecologul tau. Fie analizele partenerului tau nu erau tocmai in regula si te-a mintit (caz in care trebuie sa iti faci toate analizele necesare, inclusiv, peste 6 luni HIV, HPV, virus hepatitic B si C), fie nu ati respectat regulile minime de igiena si ai facut o infectie banala cu germeni de tip intestinal care populeaza mainile si organele genitale nespalate

5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Foarte rau ca nu te-ai protejat!
Adreseaza-te medicului de familie, ai infectie si trebuie tratata urgent!
Pe viitor, foloseste prezervativul, te fereste de multe incidente nedorite!
O zi buna happy

Bula
| Bula a răspuns:

Inceput promitator.
Mergi repede la medic.

| Violleta2022 a răspuns:

Categoric este o infectie urinara, sau o boala cu transmitere sexuala! Urgent la medic!

| elenemihalceaaaaa explică:

Hei.Mi-a trecut doar ca simt nevoia sa merg mereu la baie si urina are un miros foarte urat.in rest totul e ok...m-am spalat cu ceai de musetel in zona intima si mi-a fost de ajutor!

| Brigaela a răspuns (pentru elenemihalceaaaaa):

Nu ti-a trecut, s-a cronicizat. Asta inseamna ca ai mult mai putine simptome, dar mai multe potentiale complicatii. Si mai inseamna ca ai pierdut momentul optim, in care tratamentul era cel mai eficient, de acum incolo vei avea nevoie de un tratament mai lung si mai dificil si nu mai ai nici o garantie a vindecarii complete, fara sechele. Tu, cu ceai de musetel (care este prea acid si nerecomandat pentru spalaturi in zona intima), ai accelerat evolutia infectiei, scurtand faza acuta (care dureaza de obicei 3-5 zile si este momentul optim de tratament) si grabind instalarea fazei cronice (care va avea din ce in ce mai putine simptome si din ce in ce mai multe complicatii). Nu iti va trece de la sine, fiecare zi pierduta va agrava si mai mult situatia. Dintr-o prostie ca cea pe care tocmai o comiti, te poti nenoroci definitiv. Ignorata si tratata dupa ureche, o infectie care s-ar putea vindeca in 7-21 de zile de tratament, poate duce la complicatii care sa necesite tratamente de 2-3 ani. Nu mai zic ca trebuie sa se trateze si partenerul tau, altfel te va infecta de cate ori veti avea contact sexual.