| DreamerBoy a întrebat:

Acum o luna am dat teza la economie iar inainte m-am stresat din cauza ei. Intr-o zi am invatat 5 ore incontinuu, iar celelalte 3-4 si ma ofticam ca nu-mi ies anumite probleme, dar le-am inteles intr-un final. Si in ziua cu teza, eu avand-o a 6-a ora, celelalte ore am invatat incontinuu si eram foarte stresat, imi batea inima si mi-era frica de nota. Dar a trecut. Cam de aproape 3 saptamani imi simt buzele uscate si o senzatie de sete, dar nu exagerata. Cu saliva nu sunt probleme. M-am uitat pe simptomele diabetului iar cea cu buzele este singura. Senzatia de sete cred ca este cam acelasi lucru deoarece buzele fiind uscate e normal sa-mi fie sete. Respiratie fructata nu am, de urinat nu urinez frecvent (din fericire, pana acum n-am urinat in timpul noptii), slabire brusca nu (am slabit putin, dar e din cauza ca am inceput sa tin dieta si n-am mai mancat asa mult si am renuntat la suc), senzatie de foame nu prea (astazi am mancat putin haotic si ma simt plin, inca mi-e putin foame, dar pana azi n-am patit asta), iar obosit nu sunt. Ma gandesc ca buzele sunt uscate si din cauza frigului.
Dar in caz ca as avea diabet, mai pot astepta oare vreo 3 saptamani? Pe 31 plec in Anglia si voi sta 4 zile. Avand in vedere ca ar fi fost declansat in saptamana cu teza (10-14 decembrie) mi-e cam frica sa nu mi se faca rau acolo.
M-am mai uitat pe simptomele anxietatii si acolo m-am regasit parca mai mult. Poate de aici vine si gandul cu diabetul.
Nu stiu daca reusesc sa ajung la medic. Vrem sa schimbam medicul de familie si nu stiu daca se poate asa repede, iar asta ar insemna sa nu am trimitere la analize. Fara trimitere voi fi programat peste o luna. Daca as avea, as merge mai repede.
Ce as putea face? Poate fi doar o teama?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Gandesti prea mult, ai probleme cu stresul, depresia...
Du-te si fa analize pentru glicemie, nu iti trebuie trimitere, sunt pana-n 10 lei analizele pentru asa ceva din cate stiu eu si ti le face imediat, cu trimitere te pune si pe o lista de asteptare(depinde si de centru de analize, dar multi fac asa).

| Iote a răspuns:

Si eu am sa-ti spun sa faci un test de glicemie. Rezultatul se da in aceeasi zi. Dimineata, pe nemancate. In jur de 10 lei, fara programare.