| grosumira a întrebat:

acum o luna mi-am mai facut o gaura in ureche. am fost la bijutier si am avut cercel medicinal. nu am avut nimuc pana acum cateva zile. puteam sa dorm pe el sa imi ating urechea nu era nimic neinregula cu ea insa am vrut sa imi scot cercelul dar m-am razgandit si a inceput sa mi se umfle nitel urechea apoi sa se faca tare la atingere si se inrose urechea... mi-am scos cercelul acum si mi-a curs nitel sange insa si cu puroi. mama a zis ca e puroi si a zis sa ma dau cu crema de galbenele si sa nu imi mai pun cercelul cateva zile. faza e ca eu pot baga cerculul inapoi insa iesirea nu o hasesc e ca si cum nu ar exista. ce sa ac? credeti ca ar trebui sa ma duc la un medic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Crema de galbenele nu ajuta prea mult daca deja ai puroi, cumpara de la farmacie crema baneocin si da de cateva ori pe zi si bagi si cercelul ca altfel se inchide gaura, o sa treaca daca te dai cu baneocin, este un foarte bun antibiotic local

| LenoreVoldaren a răspuns:

Sfatul meu este sa te dai in continuare cu crema sau cu alt dezinfectant, insa dupa aceea sa pui cercelul la loc, fiindca gaura se va astupa. Si eu am patit-o, dar facand asa cateva zile, mi-a trecut.

| grosumira explică (pentru LenoreVoldaren):

Dar daca il las in aceasta noapte fara el se astupa asa repede?
Urechea a mai dat inapoi iar mama a zis sa nu fortez si sa il pun maine daca e sa fie mai bi e.
Se va astupa asa repede? Sper ca nu...

| LenoreVoldaren a răspuns (pentru grosumira):

Nu e problema asa mare daca azi dormi fara el. Dar maine dimineata o sa-ti fie un pic mai greu sa-ti bagi la loc cercelul, fiindca o sa doara. Si inca un sfat: sa nu dormi pe partea unde ai problema, dormi pe cealalta ureche.

| AndreeaNustiu a răspuns:

Asa mi s-a intamplat si mie, stai calma, proalil e acoperita de puroi din inauntru, freaca urechea bine bine cu degetelul si bine inteles sa fie dezinfectat.Pana auzi un poc sau ceva de genul. Daca nu merge cum ti-am zis da-te cu dezinfectat mult mult, pana se dace inapoi ureche si ai sa gasesti gaura.

| grosumira explică (pentru AndreeaNustiu):

Dar de exp eu am scos cerceul. Se astupa asa repede? Am zis sa stau o zi fara el cel putin.
Nu mai e umflata urechea a mai dat inapoi si m-am tot dat cucrema de galbenele