| alexandra85680 a întrebat:

Acum o săptămână mi-am făcut gaura în ureche (cartilaj) de 2 zile mă doare urechea (zona aceea). Azi am scos cercelul medicinal și am chemat-o pe mama să se uite și am avut puroi. Ea o strâns acolo și o ieșit ceva. O curățat cu șervețele cu spirt, o pus rivanol apoi betadina și o băgat cercelul de aur (nu vreau sa se astupe gaura

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Alexandruuu88 a răspuns:

Si care e întrebarea?laughing) Ai grija! Cred ca s-a infectat

| alexandra85680 explică (pentru Alexandruuu88):

Dacă las cercelul se poate vindeca? (o sa dezinfectez de 2ori pe zi)

| LadyDee89 a răspuns:

Da, aurul vindeca! ai grija sa nu dormi pe partea aia pana ti se vindeca, nu mai folosi spirt, betadina sau rivanolul sunt foarte bune! poate te-ai lovit la urechea respectiva, sau nu ai mentinut igiena! cand mi-am pus cercel sus de la bijuterie mi-au spus sa ma spal cu ceai de musetel acolo, cu o compresa sterila

| alexandra85680 explică (pentru LadyDee89):

E normal sa se întărească urechea (în zona gaurii)?

| LadyDee89 a răspuns (pentru alexandra85680):

E umflata si de aia! ai mai multa grija la cercel