| riki10004 a întrebat:

Buna ^.^!
Am 1, 60 si 62 kg straight face.Stiu,e foarte mult,dar am o mare probleme,nu ma pot abtine de la dulciuri simt nevoia in fiecare zi sa mananc!
Nu stiu,parca nu sunt eu atunci cand mananc dulciuri,nu ma pot oprii pana nu devorez tot sad. Chiar nu ma simt deloc bine! Mi-e si rusine sa mai ies afara la cat de grasa sunt.Am incercat mii de diete, dar pana la urma mi-a aparut o cioloata in fata si s-a dus toata munca mea....De curand am tinut dieta Dukan, slabisem 2-3 kg si acum am mancat dulciuri si m-am igrasat la loc straight face
Ce sa fac? Nu ma mai suport! Am incercat si sa vomit dar nu am putut? Help meee sad!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!

Important! Nu este cazul să ţii diete deoarece pot avea efecte nedorite. De exemplu dacă acum slăbeşti 10 kilograme şi începi să mănânci din nou, vei pune înapoi 15 kilograme. Nu trebuie să te înfometezi. Este bine să slăbeşti câte puţin dar sigur.

Să vorbim în primul rând de alimentaţie.
Trebuie să ai un stil de viaţă sănătos.
Încearcă să nu consumi grăsimi, prăjeli, dulciuri, pâine şi băuturi acidulate.
Mănâncă carne de pui fiartă sau la grătar, salată, iaurt degresat, Bake Rolls, multe fructe şi multe legume.
Dacă îţi este poftă de ceva dulce, nu mânca prăjituri şi ciocolată. Mănâncă iaurturi Jogobella deoarece sunt sărace în calorii, batoane Fitness, biscuiţi Belvita sau fructe.
Încearcă să nu iei mese la ore târzii.

Sportul are un rol important, de asemenea. Dacă ai posibilitate înscrie-te la sală la Aerobic sau la aparate.
Poţi alerga seara sau poţi face acasă abdomene, genoflexiuni, flotări, etc.
Caută pe Youtube filmuleţe cu exerciţii pentru anumite părţi ale corpului. Găseşti de orice fel.

Mult succes!

| pietrean a răspuns:

Atentie:atat dieta Dukan cat si faptul ca te obligi sa vomiti, nu sunt lucruri bune! Exista in farmacii, medicamente speciale, care te fac sa nu mai "poftesti"la dulce.Marturisesc,ca si eu am o predilectie pentru dulciuri.Din cat mai tin minte, cromul te face sa uiti de dulce.Te sfatuiesc sa bei infuzie de ceai verde vrac(1-2 cani pe zi,dar nu seara,are cofeina),neindulcit,deoarece, acest accelereaza metabolismul, dar sa pui si putina zeama de lamaie, asa se asimileaza mai bine. Apoi, mancare de 3 ori pe zi,cat podul palmei tale(ca portie),supe,ciorbe din legume,gratar pui fara pielita alaturi de legume fierte sau cu salate,mancaruri din legume(nu cu rantas)lapte,iaurt degresat cu cereale din tarate,fructe,legume,paine putina si integrala cu tarate si seminte,apa cu lamaie,sucuri naturale,ceaiuri din tei,sunatoare,valeriana(calmante), ceaiuri din fructe de padure, miscare cat mai multa(chiar si mers alert, coarda, urcat si coborat scari)nu ceva foarte solicitant. Daca mai vrei alte detalii...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ar trebui sa ai 50 de kilograme.
Inlocuieste dulciurile cu fructe sau cu miere.
Lasa dietele, nu te ajuta cu nimic!
Mergi pe alimentatie sanatoasa, mai saraca caloric, fa miscare zilnic.
Te pup!

| summerparadise a răspuns:

Aceeasi problema am avut si eu mancam dulciuri in prostie...si apoi am inceput sa mananc mai multe fructe si parca nu-mi mai trebuie nimic dulce...incearca sa mananci multe fructe (care sunt dulci, la fel ca dulciurile) si in cele din urma o sa te lasi de ele.acum pot avea 50 de ciocolate langa mine ca tot mai bine as manca o piersica sau un fructbig grin succes!:*