| Nathalie18 a întrebat:

De ce mi se face radaca mananc dulciuri? si o bucata de cioco daca mananc imi vine sa vomit apoi sau simt nevoia de sarat. Sunt hipoglicemica. deci nu am diabet.dar tin dieta si mananc sanatos si nu am mai mancat dulciuri de un an, acum am gustat o bucata de ciocolata ca toti mancau in jurul meu si mi-au facut pofta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Fiindcă tu ai nevoie de serotonina,de obicei femeile duc lipsa, mai ales la ciclu si ce sa vezi, ciocolată nu doar ca eliberează serotonina, ci si dopamina, substanta care in exces provoacă stări de voma. Sarea iti menține starea de pleatitudine si nu mai simti nevoia sa consumi zahar. Sarea este usor alcalina iar zahărul este acid. Intr un fel se echilibrează ph ul in sânge. De la o bucata de ciocolată nu ti scade glicemia dar nici nu se reglează. Ai nevoie de fructe.

| Nathalie18 explică (pentru Donsavas):

Manac fructe zi de zi, in special banane si portocale