| Bobonica216002 a întrebat:

Am 12 ani si 4 luni si vreau sa stiu cand imi vine menstruatia, am par axilar,pubian au început să imi creasca si sanii,știți cumva cand imi va veni?
Nu vreau comentarii gen :"Esti prea MICA, mai asteapta" sau " Eu la vârsta ta ma jucam cu papusile". Aproape toate fetele de la mine din clasa au, bine poate unele au sani mai mari, dar majoritatea nu. Deci vreau sa stiu cand imi vine menstruatia! Multumesc! Fara HATE!

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Singura persoana care iti poate spune cand iti vine menstruatia, este mama ta!
Deoarece tu o mostenesti pe mama ta, tu vei avea menstra, la varsta la care a avut ea prima ei menstra. Din pacate, noi nu o cunoatem pe mama ta si nu putem sa venim acasa la tine, sa o intrebam pe mama ta.
Ar cam fii si timpul sa te apropii de mama ta si sa discutati probleme de ale fetelor, despre menstruatie, igiena corporala si igiena in timpul menstrei samd.

| Liiana_Mariia_2000 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu e deloc asa! Mie nu mi-a venit cand i-a venit mamei mele. Menstruatia ei a venit la 10 ani. Eu am 13 si inca nu mi-a venit, so...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Liiana_Mariia_2000):

Poate nu-i mama ta biologica laughing

| Liiana_Mariia_2000 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ha, ha. De ce ai spune asta?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Liiana_Mariia_2000):

Da-mi voie sa ma indoiesc ca mamei tale i-ar fi venit menstra la 10 ani! Probabil a lasat-o memoria!
Am mai intalnit persoane care spuenau ca au facut nu stiu ce la varste foaret mici, si cu fotografia in fata, scriind pe spate anul cand a fost facuta poza, au realizat ca era 2-3 ani mai tarziud ecat spuenau ei.
Deci, sunt persoane care nu au perceptia corecta a timpului.
In plus, este anromal sa ai menstra la 10 ani, de aceea tind sa cred ca mama ta era atat de dezvoltata, fiind inca copila, incat sa-i fii venit menstra.
Cred ca este o exagerarea sau pur si simplu, nu-si aduce aminte cati ani avea!
Ori... ultima varianta, in care, este posibil ca mama ta sa te fii infiiat. lucru de altfel foarte posibil si normal.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Ar trebui sa te bucuri pentru ca nu ai inca aceasta grija suplimentara!

| anamariarot a răspuns:

Nu ești prea mică, dar nimeni nu poate ști când o să-ți vină ție menstruația.

| IoanaRoman09 a răspuns:

Nu avem probabilitatea sa-ti raspundem...adica probabil iti va veni candva.