| sabin25 a întrebat:

Am 12 ani. Si am o tahigarghie, cateodata, cand sunt obosit. ajung cu pulsu peste 160. nu stiu ce sa fac.SI inima face Zdup Zdup... am fost la doctor. Da nu mi-a zis ceva. O sa raman pe ciata cu problema asta. Si pot muri. Sunt ingrijorat. VA rog raspunsuri serioase. E viata mea in joc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| frikk a răspuns:

Tot ce mai poti face in situatia ta este sa te rogiwinking sa ti se intample o Minune.
Doamne AjuTa

| Marian3rd a răspuns:

Frecventa cardiaca normala la varsta ta de 12 ani este de 120 bătăi pe minut, cu un debit cardiac de 5-6 litri pe minut, este complet dezvoltata ca si cea a unui adult, asta nu se intampla doar in cazul tau.
Daca te agiti vei simti cum bate pentru ca este "caroseria" / corpul prea firav pentru o inima asa puternica ce creeaza o presiune de 95-105 mmHg
Turatia/Fregventa/Ritmul cardiac maxim poate ajunge pana la 230 bătăi pe minut cu un debit cardiac de 8-9 l/min si presiune de 140mmHg.
Inima cand este bolnava asa cum o consideri tu pe a ta nu bate mai repede ci mai incet, scade pulsul!