| titoo a întrebat:

Am o problema si as vrea sa-mi dati niste sfaturi daca puteti sa ma ajutati (nu ma luati cu raspunsuri gen : "mergi la doctor" deoarece o sa merg daca este cazul). In fine nu stiu daca este o problema sau nu; dar am 16 ani, nu sunt gras sunt chiar suplu si de cand sunt mic lucrez deci sunt obisnuit cu efortul nu poate fi lipsa de "antrenament".Dar nu stiu de ce cum incep sa lucrez nici nu simt ca sunt obosit ca transpir tot, ma inrosesc la fata tot si cu toate astea mai pot continua lucrul, dar la cel mai mic efort transpir tot si rosesc, + ca, cateodata ma mai inteapa la inima. Iar si la caldura transpir foarte repede.
Acum, voi ce ziceti poate fi o problema sau ce? Sau de la ce se datoreaza chestia asta? Eu chiar nu imi pot explica, daca fac efort mult asa transpir zici ca m-am udat cu dusul...
Va rog raspunsuri serioase.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Daca te inteapa inima, mergi la doctor.

| AlexDFY a răspuns:

Problema asta se intampla de obicei la fete dar daca tu zici ca la cel mai mic efort te inrosesti, ar trebui sa practici innotul.Cauta un antrenor, sau niste exerciti pentru relaxarea muschilor, si numai forta. Daca vezi ca te inrosesti, numai lucra, oprestete pana iti revi. Daca te tot inteapa inima, ar trebuie sa mergi la doctor

| titoo explică (pentru AlexDFY):

Pai cu intepatu inimi de mic mi s-a intamplat dar foarte destul de rar ma inteapa. Innot nu fac dar fac sala deci forta tot fac... Si cu ce m-ar ajuta innotul sa nu ma mai innrosesc?

| AlexDFY a răspuns (pentru titoo):

De obicei innotul ajuta inima, iar tu te inrosesti din cauza,, inimi,,.Dar daca zici ca de mic se intampla asta e cam naspa.

| titoo explică (pentru AlexDFY):

Sa fie ceva problema la inima?

| AlexDFY a răspuns (pentru titoo):

Eu nu pot sa iti zic ca e de la inima sau ca ai alte probleme, sau ca ai o sensibilitate, nu stiu 100%, dar din ce mi-ai povestit, innotul te-ar putea ajuta.

| AlexDFY a răspuns (pentru AlexDFY):

La 16 ani nu ai probleme cu inima, dar ai putea sa imi spui inaltimea si greutatea?

| titoo explică (pentru AlexDFY):

1,82.cm si in jur la 74-75 kilograme dar nu sunt gras si nici de cum mai dolofan mai exact nici nu arat de greutatea asta

| AlexDFY a răspuns (pentru titoo):

Pai ai intaltimea si greutatea normala, deci chiar nu stiu ce sa zic...

| titoo explică (pentru AlexDFY):

Nici euș o sa merg pe la doctor sa vad, dar nu stiu sa merg la un cardiolog sau sa-mi fac analizele?

| AlexDFY a răspuns (pentru titoo):

Du-te la doctorul de familie, povestei tot, iar acesta iti va da trimitere (cu reducere), sau iti fa face el analize.

| titoo explică (pentru AlexDFY):

Da cam cat ar costa luarea analizelor fara reducere?

| AlexDFY a răspuns (pentru titoo):

Sincer, nu am facut niciodata analize la cardiolog, dar nu cred ca mai mult de 60-80 lei fara reducere..., uitete pe net poate gasesti.