| MariaAm00 a întrebat:

Buna. Am 13 ani iar de 2-3 zile ma doare in partea dreapta jos. Cred ca am apendicita. De azi dimineata plang incontinuu de frica, nu vreau sa ajung la spital si sa ma operez pentru ca mi-e frica. Mi-e frica de operatii spitale si de doctori incat nici nu vreau sa aud de asa ceva. Repet imi este mare frica si nici parintilor nu le-am zis pentru ca ei se panicheaza imediat. Va rog ajutati-ma. Nu mai am lacrimi la cat de mult am plans.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| haileewatson a răspuns:

Deci tu te-ai auto-diagnosticat singura si acum plangi pentru ca "crezi" ca ai apendicita? laughing)
In primul rand, nu stii ce ai si de ce doare acolo. Ar putea sa fie altceva, iar singura modalitate pentru a afla este sa mergi la doctor!
In al doilea rand, nu inteleg de ce iti e asa frica incat sa plangi. Ce naiba crezi ca iti faci un doctor sau un spital? Ei sunt acolo sa te ajute.
In al treilea rand: netratata, apendicita acuta poate duce la aparitia peritonitei, al abcesului local sau a plastronului apendicular, si daca stai asa fara sa mergi la doctor o sa dai coltul. Sper ca te-am convins sa le spui parintilorwinking

| RosaliaOriginala a răspuns (pentru haileewatson):

Are doar 13 ani, fii mai blândă

| natur a răspuns:

Ridica genunchiul piciorul drept la piept si vezi daca ai dureri si atunci.
Daca este cumva din cauza apendicitei, sa stii ca o operatie de apendicita NU este mare branza, nu-ti face griji.