| MrFunky2 a întrebat:

Am 13 ani,si am pe brate, intr-o anumita zona mai multe venisoare rosii, si la fel si pe langa zona intima.Sunt baiat, am uitat sa mentionez.Pentru asta trebuie sa ma dau cu o crema lioton gel sau ceva de gneul.Imi puteti spune cum se numesc acele chestii si daca pot sa scap de ele danduma cu crema? PS:am 60-70 kg, planuiesc sa slabesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vinisoarele acelea rosii sunt crapaturi fine ale pielii din cauza ca ai luat in greutate si pielea este dishidratata, probabil nu prea bei apa cat este nevoie, adica 2 litri/zi.
La vergeturi poti sa dai cu o crema hidratanta sa le ameliorezi aspectul, desii, in timp se vor transforma in dungi albe din rosiatice.
Ar trebuii sa te apuci serios de un sport, pentru ca vergeturile apar odata cu celulita, iar la 13 ani esti prea tanara pentru a fii gras, plin de celulita si vergeturi!
Am vesti proatse pentru tine, de vergeturi nu poti scapa niciodata!
Dupa cum am spus, se vreo transforma in timp din roz-rosiatice in albe, dar nu vor dispare!
Ca sa previi aparitia mai multor vergeturi, trebuie sa manaci sanatos, sa bei multa apa minim 2litri/zi si sa faci un sport!

| iulian1302 a răspuns:

Buna.Din descrierea facuta de tine si din faptul ca ai mentionat cate kg ai banuiesc ca este vorba despre vergeturi. Daca este vorba despre vergeturi acestea nu dispar usor si in nici-un caz acea crema(nr. lioton gel) nu te va ajuta. Iti recomand sa mergi la un consult de specialitate endocrinologic deoarece acele vergeturi nu ar trebui sa se inroseasca decat in cazuri in care exista disfunctii hormonale. De asemenea, problema cu greutatea se poate sa o ai tot din cauze hormonale/endocrinologice. Asadar, mergi cat mai repede la un consult de specialitate unde ti-se va recomanda sa faci si niste analize de sange pentru evidentierea unor probleme endocrinologice.