| pepefrog a întrebat:

Buna am 13 ani, sunt baiat, si mereu cand vreau sa incep o conversatie sau cineva vrea sa o inceapa, mereu ma incurc in cuvinte sau nu le pronut corect, va puteti ajuta? nu stiu daca este : dislexie, balbaiala sau anxietate

Va rog mult sa ma ajutati!, mereu sunt suparat ca nu pot sa incep/termin o conversatie fara sa ma incurc sau sa,, pocesc"\incurc cuvintele crying((((((((((

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| martzian a răspuns:

Aceste dificultati de exprimare sunt asociate cu stari de nervozitate? Au fost ele remarcate si de catre cei din jur?

Problemele semnalate pot fi asociate cu diferite cauze, unele cu radacini adanc ancorate in trecut. Te sfatuiesc cu toata seriozitatea sa iei legatura cu un specialist (un psiholog) pentru a investiga cauzele si pentru a depasi problema.

PS: dislexia este o tulburare ce se constata la citit, deci nu este cazul. Balbaiala se poate manifesta pe fondul anxietatii, dar, din nou, trebuie identificata cauza, dupa ce se observa efectele, pentru un diagnostic corect si o abordare profesionista.

| Lindoro a răspuns:

Lasa-ti barba si vei deveni un veritabil lumber.Atunci orice vei spune va parea o filozofie pentru ascultatori. Teama de socializare dispare in timp.Nimic nu dureaza vesnic decat suferinta.

| BornToChange a răspuns:

E ceva normal, să ştii. O să te obişnuieşti cu timpul cu limba română laughing) Şi mie mi se întâmplă la fel. Îmi e mai uşor să vorbesc în engleză. Dislexie nu e. Aia e atunci când citeşti literele invers şi ţi se încurcă în cap. Nu cred că ţi-e frică să vorbeşti cu persoane noi, nu? Prinde puţin curaj şi ai încredere în tine. Poţi să vorbeşti puţin mai rar ca să-i dai creierului timp să ajute limba să se mişte (asta îmi spune mama mereu). Fii calm, asta e tot. happy