| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU,eu cand vreau sa explic ceva foarte amuzant, ma incurc si nu mai stiu sa explic, de ce? Am cumva dislexie? cateodata nici cuvintele nu le mai nimeresc si cand citesc ceva sau aud, nu prea realizez ce am auzit,adica, daca ma concentrez inteleg, dar nu stiu. cum sa zic.
Ce as putea avea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Am auzit odata la cineva ca gandeste mult mai repede decat poate sa vorbeasca si din acea cauza are ce ai spus tu. laughing Probabil e o teorie inventata de el, dar eu chiar cred c-ar putea fi o posibilitate. Cred ca esti putin timid si atentia celorlalti te acapareaza si vrei sa faci o impresie cat mai buna. Incearca pur si simplu sa te calmezi si sa incerci sa cantareti fiecare cuvant pe care-l zici.

| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

Nu sunt timid deloc

| fdhgcvnb a răspuns:

Salut! Așa cum ți-au spus și ceilalți utilizatori-Kuws mi se pare că explică foarte bine-e puțin probabil să ai dislexie,poate mai degrabă anxietate/fobie socială ori tulburare de atenție,dar cum noi nu suntem specialiști,ne dăm doar cu presupusul. Cred că ești copleșit de atenția celorlalți,puțin timid, dar dacă ești îngrijorat, poți consulta un psiholog ori medicul de familie, ca să te liniștești, dar sigur ești doar emoționat.Baftă!

| Anonymy05 a răspuns:

Poate nu poti explica din cauza ca esti prea amuzata de lucrul pe care vrei sa il zici.

| Kuws a răspuns:

Probabil ca esti prea entuziasmat si iti pierzi cuvintele cand vine voba de a explica ceva ce iti place, astfel totul in capul tau se amesteca si din aceasta cauza nu reusesti sa explici ce iti doresti.Nu cred ca este vorba de dislxie, trebuie doar sa te concentrezi si sa iti pui gandurile in ordine pentru a nu te incurca intr-o conversatie.