anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Am 14 ani si am niste intrebari legate de aparatul dentar fix. Ar fi ok sa imi raspunda cei care au avut si stiu despre ce este vorba.
Luna asta am fost la control iar ortodontul mi-a zis ca ma mai lasa o luna cu aparatul dentar doar ca sa inchid o gaura care se formeaza intre canin si premolar atunci cand musc.
Doctorul mi-a dat de asemenea niste elastice facute din latex numite elastice intermaxilare, pe care trebuie sa le agat de bracketi intr-o pozitie care se duce usor oblic pe dintii de jos. As vrea sa va intreb:
Dupa cat timp se vad rezultatele purtarii elasticelor? (apropo, doctorul mi-a zis ca daca simt ca nu trag destul elasticele pot pune inca unul pe deasupra celuilalt, adica sa le dublez... fac asta doar noaptea cand dorm si nu simt durerea. Daca le dublezi trag destul de rau iar pe timp de zi ma dor dintii daca incerc sa le dublez).

Sper ca imi puteti da un raspuns. Am cautat pe net dar pe net exista doar informatii despre ce sunt si cat trebuie purtate, nu am gasit vreun raspuns la intrebarea mea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si am uitat sa zic ceva. Eu port elasticele aproape mereu, chiar si cand merg la scoala. Le port cam 20 de ore din 24 pe zi, cateodata mai putin cam vreo 18 ore, alteori le port si 22-23 de ore.