| patrik986 a întrebat:

Am fost la ortodont să îmi schimbe elasticele (aparat fix metalic) si mi-a dat ceva elastice pe care eu trebuie sa mi le pun, cred ca se numesc elastice intermaxilare. Problema e ca nu înteleg de ce noaptea trebuie sa port doar elasticul din partea dreapat, ziua mi-a zis sa le port pe ambele iar noaptea doar cel de pe partea dreaptă. Mă poate lămuri cineva? Pe internet am citit ca si noaptea trebuie purtate ambele.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GellenMelanie a răspuns:

Buna,am purtat aparat dentar timp de 4 ani. Trebuie sa urmezi ceea ce îți spune ortodontul. Dantura variază de la o persoana la alta și dacă tie ti s-a spus sa îți pui doar in partea dreapta, fa doar lucrul asta. Nu ai cum sa gasesti un raspuns clar atâta timp cât noi nu știm cum arată dantura ta. Dar cel mai probabil unul dintre dinții tai din partea dreapta este mai îndată și trebuie adus in spate. O seara frumoasa!