| MacaRox0906 a întrebat:

am 14 ani si cu cateva zile in urma am mancat niste chipsuri de la Pringles cu ceapa si mi-a fost rau in acea seara, am si vomitat! De atunci am stari de voma incontinuu si nu-mi revin deloc, n-am pofta de mancare. Ma poate ajuta cineva? Mi-ati putea spune ce am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Cel mai probabil ai facut indigestie. Si eu am patit-o de la Pringles. Nu stiu care este problema cu ei, dar pica greu la stomac.

Mergi la farmacie si cumpara ceva pentru greata si pentru stomac.

Cat despre mancare, apa sau ceai indulcit cu mult zahar, paine prajita, branza nesarata si orez fiert. Eventual daca ai prin casa poti sa bei sucuri accidulate de genul Fanta sau Schweppes, insa lasa-le deschise o perioada inainte sa le bei pentru a se duce accidul. Daca vei manca mai putin cateva zile, corpul tau nu va reusi sa isi ia suficienta energie din mancare, iar bauturile carbogazoase sunt o sursa bogata in zahar (deci in energie).

Pe viitor incearca sa nu te fortezi cu Pringles pentru ca uneori si daca nu ti se pare ca iti fac rau pe moment, este posibil sa ti se faca intr-o juamtate de ora, o ora dupa ce i-ai mancat. Si la mine sunt singurele chipsuri care imi provoaca indigestie daca mananc o cantitate prea mare.

4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cred ca ai facut indigestie.
Bea un ceai din floare de salcam, ori cere sfatul nedicului de familie.
Poti lua vitamina C.
Bea ceai de lamaie si miere de albine.
O zi buna happy

| InVisible99 a răspuns:

Probabil ai starnit fierea, mergi la medicul de familie sa-ti prescrie ceva sau la farmacist si ii spui simptomele, stie ce sa-ti dea.

| MacaRox0906 explică (pentru InVisible99):

Multumesc pentru sfat!

| Ecaterina2016 a răspuns:

Ceai de menta și evita cipurile și Pringles sa te uiți la ingrediente sa vezi câte chimicale găsești acolo! Organismul a respins ce mâncare nociva i-ai dat!