| Eka7Lyzza a întrebat:

am 14 ani si fumez de o perioada scurta. ce mi se poate intampla? care sunt avantajele si dezavantajele? mulumesc

fundita :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sunt numai dezavantaje!
Îți distrugi sănătatea, și în mod special cea a plămânilor.
Pa, pa.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Lasa-te! Nu exista nici un avantaj ci numai dezavantaje: miros neplacut, risc de imbolnavire, agravarea altor eventuale boli, diminuarea conditiei fizice si, in ultimul rand, cheltuirea unor sume insemnate pentru ca sa-ti faci rau cu mana ta. Sanatate si numai bine!

| PinkPanther a răspuns:

Nu sunt avantaje

| PredatoR a răspuns:

Asa... sa raspund in ordinea intrebarilor tale.
1. Ce ti se poate intampla? Poti chiar sa mori mai tarziu, sa faci cancer, sa ti se duca frumusetea etc.
2. Care sunt avantajele? Tu care crezi ca sunt avantajele prin a fuma? eu nu prea vad niciunu... in afara de a parea cool/smechera in fata prietenilor.
3. Care sunt dezavantajele?
Efectele fumatului asupra sistemul respirator:
- iritatia traheei si a laringelui;
- reduce functionarea plamanilor si cauzeaza insuficienta respiratorie datorita umflarii si limitarii areajului plamanilor;
- cauzeaza mucozitate excesiva in pasajele plamanilor;
- incapacitatea plamanilor de a curata si elimina substantele otravitoare se transforma in iritatii ale plamanilor.

Efectele fumatului asupra sistemul circulator:
- cresterea tensiunii arteriale si rata batailor inimii;
- strangerea vaselor de sange rezultand o scadere a temperaturii corpului;
- mai putin sange oxigenat in corp;
- sange aglutinant care este predispus la coagulare;
- vatamarea liniilor arteriale contribuind la artroscleroza (depuneri de grasime pe peretii arteriali);
- cresterea riscului de infarct datorita blocajelor in circulatia sangelui.

Efectele fumatului asupra sistemul imunitar:
- sistemul imunitar nu mai fuctioneaza bine;
- persoanele fumatoare sunt mai expuse la infectii;
- procesul de vindecare a organismului este mai lung.

Efectele fumatului asupra sistemul muscular si osos:
- reducerea circulatiei sangelui in zona extremitatilor (degetele mainilor si picioarelor);
- incordarea muschilor;
- reducerea masei osoase.

Alte efecte ale fumatului asupra corpului:
- iritarea si inflamarea stomacului si a intestinelor;
- cresterea riscului de sangerari gastrointestinale;
- reducerea simturilor tactile si gustative;
- aparitia ridurilor premature;
- risc ridicat de orbire si pierdere a parului;
- gingivita.

Efectele fumatului asupra barbatilor:
- reducerea nivelului de hormoni sexuali;
- impotenta cauzata de reducerea circulatiei sangelui in zona inghinala;
- cresterea riscului de cancer al sistemului reproducator incluzand si cancerul penian.

Efectele fumatului asupra femeilor:
- reducerea fertilitatii;
- scaderea apetitului sexual;
- reducerea nivelului de hormoni feminini;
- absenta menstruatiei sau ciclu menstrual neregulat;
- cresterea riscului de cancer al sistemului reproducator incluzand cancer de col uterin, cancer la san.

Efectele fumatului asupra fetusilor:
- cresterea riscului de avort spontan, nastere prematura sau nasterea copilului mort;
- risc mare in aparitia problemelor de dezvoltare ca deficit de atentie si hiperactivitate;
- un tata fumator poate sa afecteze fetusul chiar daca mama nu este fumatoare, ea este expusa la fumat pasiv; daca mama copilului fumeaza si in timpul primului an de viata copilul risca sa aiba infectii la urechi, boli respiratorii precum astm, sindromul mortii subite si cancer ca Leucemia limfatica cronica (LLC).

Boli cauzate de fumatul de durata
Un fumator inrait este expus unui risc mare de aparitie a bolilor letale incluzand:

- toate tipurile de cancer precum cancerul de plamani, de gura, de nas, de gat, pancreas, leucemie, de rinichi, penial, de col uterin, de veriza urinara, de colon;
- boli de plamani precum bronsite cronice, boli pulmonare cronice si efizem;
- boala arteriala coronariana, boli de inima si atacuri de inima;
- ulcer al sistemului digestive;
- osteoporoza;
- circulatie peririferica slaba care poate duce la amputari.

Sper ca te-am ajutat... acum alege tu ce crezi ca e bine, viata si asa e scurta.winking

| Zippy a răspuns:

Avantaje:Nema!
Dezavantaje:o tigara=8 min din viata lipsa.deci tragi si tu concluziilewinking

| viky98 a răspuns:

Pai despre avantaje nu poate fii vorba pentru ca pur si simplu NU exista.Dezavantajele in schimb sunt multe:
1.iti afecteaza sanatatea.Doar ca nu acum pe moment, asta o sa se intample in timp.
2.Iti afecteaza si frumusetea(iti strica dintii).
3. Tigarile sunt scumpe deci practic iti fumezi proprii bani cu care poti face altceva de exemplu sa economisesti pentru hainewinking.
4. Daca esti fata sa stii ca poti naste la un moment dat copii cu probleme si asta doar pentru ca fumezi.
Deci ce rost are sa iti strici viata doar pentru un viciu? Lasa-te de fumat cat mai repede sau vei avea mult de suferit. Poti sa le inlocuiesti cu...fructe,bomboane cu laptelaughingsau ciocolata(dar nu in exceshee heesau ori ce iti place tie.Succes! Funda?

| Lilia_1576 a răspuns:

Iti distrugi sănătatea si cheltui bani '@^@|||

| express11 a răspuns:

Avantaje?-cancer la plamini,gat; infarct,ingrosarea aortei; rezistenta fizica scazuta, taie pofta de mincare-ulcer, etc...

| Laura a răspuns:

Risc mai mare de cancer pulmonar. Asta nu înseamnă că o să și faci. Ai mei fumează de vreo 37 de ani fiecare și n-au nimic. Faci ce vrei.

| Laura a răspuns:

@Bianca Mă amuză seriozitatea răspunsului tău în antiteză cu cerșeala de fundă.

| chibiusa a răspuns:

Avantaje - you look cool for dumb friends.

dezavantaje - in primul si in primul rand deschizi usa case si poftesti cu mare caldura un cancer. apoi sa nu mai spunem ca iti miroase urat respiratia, iti put degetele (in timp), ti se ingalbenesc dintii si devin mult mai sensibili, sansa de a dezvolta carii sporeste ingrozitor de mult, parul isi pierde din vitalitate si suplete, ti se ingalbenesc unghiile, ti se imbaxeste tenul si se inchide la culoare, slabesti dar din masa musculara nu din cea adipoasa (pe scurt o sa fi slaba dar cu celulita pe tine), arzi banii parintilor just for "fun", plus ca ai 14 ani si arati penibil.

fa bine si lasa-te!

| MariusDeejay a răspuns:

Buna Eka sunt banii aruncati pe gardurii

| elenutza7275 a răspuns:

Nu ai niciun avantaj; sunt numai dezavantaje: poti face cancer in gat sau la plamani, si iti afecteaza gandirea...scade inteligenta; si eu am fumat dar pe la 15 ani si m-am lasat. Sfatul meu e sa te lasi pana nu devii dependenta!

| emega a răspuns:

Eu nu vad niciun avantaj in a fuma. Iti sugerez sa te lasi cat mai curand posibil. Fumatul afecteaza organele vitale, in special plamanii. De aici pot degenera o groaza de alte complicatii. probleme la inima, de aici probleme cu circulatia. Ca un exemplu, ti-l pot da pe bunicul meu care a murit lunile trecute, Dumnezeu sa-l odihneasca, la varsta de 77 de ani. A fumat de la 7 ani si in ultimul lui an a ramas imobilizat la pat pentru ca nu mai putea merge. De ce? Din cauza tutunului. Gandeste-te cata suferinta a fost pe capul intregii familii, dar si pe capul lui. Ai putea sa gandesti dintr-o perspectiva desteapta, sa nu fii egoista. Daca te imbolnavesti tu, nu te doare numai pe tine, ci si pe cei din jur. Si e aiurea sa iti risti viata asa. dintr-un moft. Suntem de-o seama si crede-ma. nu are rost. Am incercat si eu, dar imi face numai rau. Sfatul meu este sa renunti si te tii in continuare de scoala! happy In Romania nu avem nevoie acum de vicii de la varste fragede, vicii care mai tarziu pot degenera in chestii mai rele. Ti-am dat un sfat prietenesc si sper ca il vei urma! happy
Multa bafta si sanatate!

| andre23 a răspuns:

Nu cred ca exista avantaje, sau poate te crezi mai tare daca fumezi. Dezavantajele sunt ca nu o sa mai cresti in inaltime si o sa iti strici plamani, plus multe alte probleme de sanatate.

| lovelygirl_9035 a răspuns:

Buna! Daca fumezi nu ai avantaje, doar dezavantaje acum depinde cat de mult fumezi daca fumezi o tigara apoi cateva zile sau saptamani nu mai fumezi apoi fumezi iar una si tot asa nu-i nimic dar daca fumezi mai multe pe zi e foarte rau iti strici plaminii.

| Biancutsa a răspuns:

E groaznic ca un copil de 14 ani cu tigara in gura, mai ales o fata... ce este mai groaznic e ca nu ai ce face cu bani si iti permiti sa ii arunci pe ceva ce te va afecta in timp.
Tigara este un obicei foarte prost si din cauza tigarilor sunt multe riscuri sa te imbonlavesti mai ales ca sanatatea ta este foarte frageda la varsta asta, plamani unui copil sunt foarte sensibili si in fiecare zi tu aduni acolo tot ce este rau, fumatul grabeste aparitia ridurilor si duce la imbratranirea tenului mult prea devreme, cu timpul va aparea o tuse groaznica de care nu vei scapa, tigara taie pofta de mancare si riscul de a face cancer va creste si nu numai cancer, sunt foarte multe boli ce pot aparea din cauza fumatului, cere parerea unui specialist si te va lamuri cum e cand un copil incepe sa fumeze de la o varsta atat de frageda.
Asa ca gandeste-te bine si nu spune NU POT, daca vrei cu adevarat trebuie sa AI VOINTA.Sa-ti spun sincer fumatul avantaje nu are.Cred ca ti-am fost de folos funda pliz!