| RainbowColor a întrebat:

Am 15 ani si de cativa ani mi-au aparut cearcane. Sunt chiar foarte proeminente si nu dispar niciodata. Ma gandeam ca poate e din cauza ficatului sau ceva de genul. Cum as putea sa scap de ele? Am incercat tot felul de remedii, dar tot nu am reusit.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Consulta neaparat un medic.

| ElenaSA a răspuns:

Daca nici medicul nu are solutii si nu sunt din cauza unui stil de viata necorespunzator nu ai ce sa- faci.

| nokautone a răspuns:

Poate e mostenire de famile
Incearca sa dormi mai mult
Si stresul este o cauza

| MaryGeo16 a răspuns:

Și eu am tot 15 ani,și am cearcăne,însă,nu e de la ficat! Te asigur eu! Într-un fel poate fii de la faptul că nu mănânci cât trebuie,că nu mănânci mult, sau, nu dormi cât trebuie. oboseala e și ea un factor foarte puternic ce duce la cearcăne. Știu din experiență.Nu folosii remedii, nu ajută la multe. Încearcă să dormi, mănânci cât trebuie și ori de câte ori simți nevoia și să folosești și puțină pudra dacă vrei happy

| Emma1997 a răspuns:

Buna happy si eu ma confrunt cu aceeasi problema pe care o ai si tu... Mie medicul mi-a spus ca e din cauza rinichilor, ca mananc prea multa sare si nu beau destula apa. In fine, o alta explicatie mai buna a spus ca nu are... am incercat sa renunt la sare cateva zile, dar nu prea am vazut nicio diferenta. Cred ca e din cauza stresului si ca nu dorm prea mult...(inainte aveam mult de invatat.)