| ea0doar0ea a întrebat:

Am 15 ani si jumatate si luna viitoare as vrea sa merg la ginecolog cu mama mea. Nu mai sunt virgina, dar mama stie. Problema pentru care merg este ca am un ciclu foarte neregulat. Mi-a venit la 14 ani si jumatate si imi vine cam o data la 3-4 luni.
Cat de mari sunt sansele sa imi prescrie anticonceptionale ca tratament, daca am incercat multe metode naturiste cu ceaiuri si tincturi si nu au avut efect? Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violetta69 a răspuns:

Mie timp de 3-4 ani mi-a venit ciclul menstrual la 6 luni. Nu am fost niciodata la ginecolog, doar la endocrionolog. Acesta mi-a prescris toate medicamentele si dupa mult timp mi-am reglat menstruatia.
La inceput mi-a dat anticoncep., dar il facea sa vina artificial. Apoi am luat tot ce ai zis tu acolo si fara rezultate. Acum iau niste pastile numite Vitex si este totul bine. Precizez ca am ovare polichistice, am aflat in urma unei ecografii.

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Cred ca o sa-ti prescrie daca alte tratamente nu sunt bune si ti-ai inceput deja viata sexuala.

| BadSirChaos a răspuns:

Nu prea ma pricep la ginecologie dar ma trag din multi medici, nu prea cred ca o sa iti prescrie anticonceptionale as zice cam 30% sanse sa iti dea.