| lacaramioaralarisa a întrebat:

Am 16 ani si mi.a intarziat menstruatia sase luni, din aprilie nu mai am.Va rog dati.mi un sfat ce sa fac, nu vreau sa merg la doctor, sa imi iau ceva de la farmacie natural dar nu stiu ce.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Mergi la medicul de familie sau la ginecolog. Nu exista la farmacie asa ceva si in niciun caz nu exista un remediu natural pentru fortarea menstruatiei.

Iar apoi, pentru a gasi un tratament, trebuie sa afli cauza. Iar fara un consult nu ai de unde sa o afli.

Nu are de ce sa iti fie rusine sa mergi la doctor. Esti doar o pacienta ca oricare alta. Oamenii aia vad cazuri mult mai grave decat al tau.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista nici un medicament, natural sau nenatural care sa poata fi administrat daca nu stim cauza intarzierii menstruatiei. Iar cauza o poate afla doar medicul. Nu te incapatana aiurea, mergi intai si vorbeste cu medicul de familie si apoi el te va trimite mai departe. la varsta ta, nu ai nevoie de prezenta parintilor.

| Violleta2022 a răspuns:

Farmacistii nu pot prescrie medicatie fara un diagnostic.
Mergi la un endocrinolog si fa-ti analize medicale sa se determine cauza si sa se trateze cauza!