| CrIsSa1 a întrebat:

Buna,am 16 ani si vreau sa ma apuc de sala sa lucrez doar la picioare, ma deformez daca ma apuc de la ani astia? cu inaltimea nu conteaza daca nu mai cresc am 1, 78 deci nu conteaza vreau sa stiu daca o sa ma deformez daca lucrez numai la picioare sa fac muschii. Va multumesc dau funda :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

De ce nu lucrezi tot corpul, asa cum e NORMAL?

| Latinmoon a răspuns:

Nu nu te deformezi n-ai de ce pentru ca ti se vor dezvolta muschii sti foarte bine!
Cunosc baieti care s-au apucat de sala si la 14-15 ani deci no problem!winking
Legat de inaltime nu te ingrijora ca pana la 20 de ani ai tot timpul sa cresti!winking

| NopeCheers a răspuns:

Nu te defromezi, doar ca cel mai bine ar fi sa vorbesti cu un antrenor de sala etc sau sa vorbesti cu un medic in privinta aceasta.Cel mai bine(nu sunt foarte sigur de raspuns dar sa faci muschi la picoare nu e o problema parerea mea) fundita?

| monyk93 a răspuns:

Nu te deformezi. Sportul e indicat la orice varsta.
Nu sta pe ganduri. E bine sa incepi de acum.
Mai tarziu o sa iti para rau daca nu te duci sad