| Zellen a întrebat:

am 17 ani si as vrea sa imi fac un control la ginecolog, nu mi-am inceput viata sexuala, dar nu-mi vine menstruatia in fiecare luna si am inceput sa am niste scurgeri vaginale..maro, si stiu ca nu e bine sad sunt cam speriata..la fel si de ginecolog... pentru ca sunt foarte rusinoasa si timida... intrebarea mea este.ce iti face la ginecolog? poate ca suna ciudat, dar am nevoie de putin ajutor happy multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| AutumnDay a răspuns:

Buna! Poti merge, ii spui de cum intri pe usa ca ai venit cu aceasta problema, si anume: nu iti vine menstruatia regulat, ai niste scurgeri maro si ca nu ai venit pentru control pentru ca esti virgina. Daca esti virgina, nu poate sa iti faca control si nici cu abdomenul nu prea ar avea ce face. Eventual sa te trimita la ecografie sa iti vada in acest fel ovarele. Cel mai sigur o sa iti prescrie anticonceptionale pentru reglare. E ok sa le iei, am luat si eu de la 18 ani Diane 35(pentru acnee mai mult si reglarea menstruatiei) si dupa 2 ani si cateva luni le-am schimbat cu altele mai slabe in hormoni.
Dar spune-i de la inceput ca esti virgina, ca sa nu cumva sa te puna de la inceput sa te dezbraci si sa urci pe masa pentru control. Si important: mergi la o femeie ginecolog. Prima mea experienta a fost traumatizanta, era un medic mai in varsta si pur si simplu am crezut ca o sa mor...ma intrebam daca mi-a introdus unul sau doua degete....desi simteam ca si cum mi-ar fi introdus toata mana. Si imi apasa si foarte tare pe abdomen ca sa coboare uterul si sa-l palpeze. M-a durut toata ziua dupa consultatie.
Totodata, intereseaza-te si poti merge si la un cabinet de planificare familiala, unde poti vorbi direct cu doctora de acolo daca e ok sau nu sa iei anticonceptionale(ii spui ce probleme ai).
Sau vorbeste cu medicul de familie si vezi ce te indruma.
Daca iti prescrie anticonceptionale si nu esti sigura cum sa le iei(chiar daca ea ti-a expliat), poti sa imi dai oricand mesaj si iti explic tot ce nu intelegi. Desi mie mi-a explicat, tot aiurea le-am luat in primele doua luni, pentru ca sarisem un detaliu.