| ojica99 a întrebat:

Buna am 17 ani si recent cand incerc sa inspir aer adanc simt ca ma tine ca un junghi in partea stanga si la plamani dar si la inima. Ce ar putea fi? Mentionez ca nu cred ca am probleme cu inima, am facut un ekg acum 1 luna si nu a iesit nimic... Imi este frica. Este de rau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

NU este de rau, dimpotriva, se cunosc aceste dureri care apar in diverse parti ale corpului la adolescenti, sunteti in crestere si organele se dezvolta, oasele se lungesc, normal ca dor!
Daca ai facut si EKG si nu a aparut nimic, este inca un motiv in plus sa stai linistit. Cei care fac sport mult si sunt zilnic activi, nu percep aceste dureri mai deloc, cei mai sedentari le simt.
Sfatul meu este sa te apuci de un sport ca sa ajuti cresterea si totodata sa scapi de aceste mici dureri sau senzatii neplacute.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poate fi un junghi intercostal. Eu zic sa mergi la medicul de familie si sa te trimita la specialist pentru noi analize.