| anonim_4396 a întrebat:

Am 18 ani.De cateva zile am observat o scurgere branzoasa a vaginului.Am cautat informatii pe internet si cred ca este vorba despre candidoza. Timp de doua zile am facut spalaturi vaginale cu apa calda si bicarbonat si instilatii cu iaurt si am remarcat unele imbunatatiri.In seara asta prietenul meu a fost la farmacie si mi-a luat Canesten ovule.Saptamana viitoare o sa mergem la ginecolog. Vreau sa stiu ce parere aveti despre aceste pilule pentru ca nu am rabdare pana atunci.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
De ce mergi săptămâna viitoare și nu mâine dimineață?
Numai un consult ginecologic poate da un diagnostic și un tratament corect!
Tu poți masca adevărata afecțiune și când vei face recoltare de secreție să nu mai iasă corect și după vei spune că ai făcut tratament și nu te-ai vindecat, etc.
Pe perioada tratamentului se suspendă activitatea sexuală și se tratează și partenerul (chiar dacă el nu are nimic) pentru a combate recidiva.
Nu este de glumit cu aceste afecțiuni ale aparatului genital feminin.
Pa, pa.

| lays a răspuns:

Am avut si eu recent problema asta iar medicul mi-a dat macmiror ovule(le urasc) si nizoral(pastile). chiar sunt foarte bune. mi-a trecut in 3-4 zile. mi-a dat ceva si pentru iubitul meu.tot canesten dar crema. daca nu ai fost la medic inca, vezi ca degeaba faci tu tratament daca el nu ia nimic.luati de la unul la altul mai ales daca o faceti fara prezervativbig grin