| irina92_3183 a întrebat:

Am 18 ani.De cateva zile am observat o scurgere branzoasa a vaginului.Am cautat informatii pe internet si cred ca este vorba de candidoza. Timp de 2 zile am facut spalaturi vaginale cu apa calda si bicarbonat si instilatii cu iaurt, astfel am observat imbunatatiri.In seara asta prietenul meu a fost la farmacie si mi-a luat Canesten ovule.Mentionez ca toate contactele noastre sexuale au fost cu prezervativ si nu cred ca poate fi vorba sa ii fi transmis si lui micoza.Saptamana viitoare vom merge la ginecolog dar am inceput tratamentul din seara asta. Vreau sa stiu ce parere aveti despre aceste pilule.Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Era bine sa nu incepi tratamentul, fiindca asta va impiedica ginecologul sa isi dea seama exact despre ce este vorba. Acum e de ja tarziu, dar asta este. Mergi insa neaparat la medic care iti va recomanda, pe langa ovule, unguent si posibil pastile. In plus, trebuie sa fierbi, dupa fiecare utilizare, chilotii si prosoapele.

| alessia5158 a răspuns:

Nu sunt pilule! sunt ovule intravaginale eficiente in vaginite cu Candida... vezi prospectul http://www.efarma.ro/products.php?id=890 Importanta este si durata tratamentului pentru a preveni recidiva! Medicul te va lamuri asupra modului in care trebuie condus tratamentul.

| mymed a răspuns:

In cateva zile ar trebui sa dispara secretia vaginala. Continua tratamentul cu ovule pana la 7 zile pentru vindecarea infectiei fungice.
http://mymed.ro/candidoza-vaginal.html

| Derye a răspuns:

Nu inteleg, "scurgere branzoasa" termenul asta e atat de taranesc ca mi se face greata, si branza e solida.

1 la mana, vaginul se curata singur. Nu trebuie sa il speli tu.
2 la mana, Canesten ovule, se ia o pastila timp de 3 zile, daca esti pe menstruatie, nu le iei.
3 la mana, mergi la ginecolog.

Nu stiu daca postul asta ajuta asa de mult, dar orice ajutor cat de mic e binevenit, no? D: