| anonim_4396 a întrebat:

Buna! Am 18 ani si nu de putin timp imi apar pete pe picioare, din senin, ca niste vanatai. Dar nu imi aduc aminte sa ma fi lovit. Si ieri au aparut inca doua pete mici, pur si simplu. Sunt mov, foarte inchise la culoare. Pe langa asta, am si vase de sange sparte, proeminente. De la ce ar putea sa fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Varice, tromboză.

| VoidEternal a răspuns:

Pai petele mov sunt cauzate tot de vasele de sânge sparte. Întrebarea e care e cauza pentru care se sparg. Iar răspunsul se afla la medic.

| Vântulalb a răspuns:

Ai vase de sange sparte. Ala e sangele curs din vene. Cele proeminente nu sunt sparte. Dar sunt varice.
E GRAV!
Mergi numaidecat la medic.

| literallythesamebruh a răspuns:

Poate te-ai lovit în timpul somnului și tu nu ai conștientizat asta. Se întâmplă foarte des.

| Cehoslovacia a răspuns:

Cum ai ajuns de la 20 la 18 in cateva zile?laughing

| IrinaMihaela15 a răspuns:

Du te la medicul de familie sa te lămurească. E normal sa mai ai niște vânătăi mici pe corp, chiar dacă nu ti amintești sa te fi lovit, sigur te ai lovit undeva de mobila happy dar dacă zici ca sunt mov închis și cu vase sparte pot sa fie alte probleme

| Florin66667 a răspuns:

E o fantoma care te lovește când dormi