| Rockzstar a întrebat:

Buna, am făcut herpes și nu știu dacă e buna kanamicina (cred ca asa se numește) sau crema de galbenele, ma puteți ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Vitamina C, suplimentele cu lizină, apa de gură cu proprietăți analgezice și/sau antibiotice, cremă / unguent cu oxid de zinc: sunt câteva exemple de tratamente complementare ce pot oferi o ameliorare a simptomelor

https://bioclinica.ro/......-tratament

| dullcat a răspuns:

Buna.Ce fel de herpes? Oral? Persoanele care au virusul HSV-1 fac acele leziuni in jurul gurii macar o data pe an, in special in sezonul rece.Din nefericire, odata intrat virusul in organism, nu mai scapi de el.

| relian a răspuns:

Nu te mai chinui degeaba, nu exista produse sa te ajute, iti spun asta din experienta si din observatii.Am stat asa fara sa dau cu nimic, am dat cu diferite produse, a durat la fel pana sa treaca.

Cel mai scump produs ce l-am folosit este Abreva o crema germana f scumpa, 1 gram sau cit o fi acolo in tubu ala costa 20-25$ laughing

Am mai spus si altora, dar au fost sceptici, nu mau crezut, cand au patit si ei, rapid au luat Abreva si alte produse, au spus ca sau lamurit si ei laughing adica, am avut dreptate.

Iti dau un sfat, sau cum sa-i zic o solutie, nu stiu daca functioneaza totdeauna, dar la mine a functionat de multe ori.

Cind simti ca e ceva acolo, stii despre ce vorbesc, simti asa inainte la buze ceva ce nu este in regula, deci trebuie sa fii pe faza, sa simti asta cand esti treaz, atunci iei alcool medicinal de ala 90 grade si freci bine cu degetul zona aia la buza unde simti, dar asa un minut doua, moi degetu in alcoolul ala, freci bine.
Faci asta de cateva ori pe zi, cel puitin de 2 ori si asa 2-3 zile la rind si ai sanse mari sa nu mai apara, sa nu mai erupa.

Eu am facut asa si nu mai apare atunci.Dar daca apare in timp ce dormi, ma refer prima data cand incepi sa simti, dar fara sa fie ceva vizibil, atunci pana te trezesti dimineata, deja e tirziu.

Doar asta ajuta, din ce am experimentat si observat.La fel procedez si cu cosuri pe fata.
Eu nu am cosuri, rar se intampla sa fac, iar atunci cand apar in zone f sensibile, pleoapa, sprincene, le simt din timp, inainte sa fie vizibile, si la fel dau cu alcool, frec acolo locul ala si nu mai apr, in 2-3 zile deja totul este in regula.
Numa ce am avut asa la sprinceana, asta acum 3 zile, a fost o tentativa, am simtit imediat, am frecat cu alcool si pa, am rezolvat.

Herpesul asta e ceva asemanator ca si cosurile, nu vor disparea odata pentru todeauna, apar asa cand si cand, cred ca datorita unor conditii.Lumea medicala spune ca herpesul ar fi datorat unor virusuri, care atentie se iau de la o persoana la alta laughing povesti, basme.
Eu am avut herpes de asta de mic copil, in familia mea doar o sora mai are, in rest parinti, frati nimic.
Cite iubite am avut, nici una n-a facut herpes, chiar mam sarutat cu ele si cand aveam alea erupte pe buze laughing

Spun din experienta si observatii, nu din citite, asa da, am citit ca sar lua, dar nu este adevarat. Am baut si beau apa, bauturi din aceiasi sticla cu iubita, cu prieteni, amici, nu s-a luat de nimeni laughing

| Hyperion7 a răspuns:

Nu știu cât de eficient e acel produs, însă poți să te uiți peste acest material
https://youtu.be/8XOpmQauFL0?si=Pm-kck8ynmd0kKKs

Și produsul
https://www.drmax.ro/herpenorm-10-capsule-good-days-therapy

Sănătate!

| Ilovedinero a răspuns:

Depinde ce fel de herpes ai facut: herbes bucal/oral- trece cu aciclovir, usturoi, suc de lămâie sau bicarbonat de sodiu
Herpes genital: sunt medicamente speciale pentru tratarea acestei boli.Pentru herbes bhcal crede-ma ca fac de la 2 ani jumatate si nu exista an in care sa nu fac de 4-5 ori si trucurile naturale facute in casa mereu m-au ajutat mai mult decat orice altceva